Tavasszal és ősszel gyakoribb a húgyúti fertőzések előfordulása, bár ma már a légkondicionálás miatt nyáron is többeket érinthet. A korcsoportok közt az előfordulásban alapvetően nincs különbség, viszont a fiatalok jellemzően más okból lesznek érintettek, mint az idősebbek. Az előbbiek a lenge ruházat és a higiénia laza kezelése, utóbbiak a korukból fakadó anatómiai változások miatt veszélyeztetettek.
A húgyúti fertőzések okai
A húgyúti fertőzés jellemzően bakteriális, általában felfázás váltja ki, viszont baktériumokkal – például gonorrheával – nemi úton is meg lehet fertőződni.
Ha a háttérben felfázás áll, akkor általában a bélflórában amúgy is honos baktériumok, főképp az enterococcus faecalis és az escherichia coli a kiváltó ok. Ezek a baktériumok a húgycsőben, a húgycsőnyílásban normál állapotban is jelen vannak, viszont problémát alacsonyabb csíraszámban nem okoznak, igazából ki sem mutathatóak. Viszont nagy hidegben vagy felfázáskor a hólyag saját védekezőképessége annyira legyengülhet, hogy védelmi gátja kikapcsolhat, a baktériumok pedig felszaporodhatnak, gyulladást okozhatnak.
A húgyúti fertőzések tünetei
A sürgető, parancsoló vizelési inger, a gyakori, kellemetlen és fájdalmas vizelés tipikus jel, de előfordulhat akár véres vizelés is. Utóbbi nagyon gyorsan jelentkezhet, kialakulásához nem kell több napnak és hétnek eltelnie. Ennek oka, hogy a kórokozók akár egy-két nap után is olyan magas csíraszámban fordulhatnak elő, hogy kiválthatnak súlyos tüneteket is. A láz nem jellemző, az inkább csak akkor jelentkezik, amikor a gyulladás már felterjed a felső húgyutakra.
A húgyúti fertőzések kezelése
Rövid antibiotikus kezelésre szinte mindig szükség van, anélkül gyógyulás nem nagyon várható. A vény nélkül kapható – például a tőzegáfonyát vagy medveszőlő-levelet tartalmazókkal – készítményekkel rövid ideig lehet próbálkozni, ezek a csíraszámot valamelyest csökkentik, de a gyulladást nem szüntetik meg. Gyógyszerre viszont 3 napnál hosszabb ideig csak ritkán van szükség. Ha nem valamilyen multirezisztens baktériumról van szó, a gyógyulási esélyek 100 százalékosak.
A megelőzést a bő és egyenletes folyadékbevitel segíti, illetve az, ha elkerüljük a felfázást és a hőmérsékletnek megfelelően öltözünk föl. Ugyancsak szerencsés, ha az emberek a vizeletet nem tartják hosszabb ideig a hólyagban, hanem amint lehet elmennek mosdóba.
Ha többet szeretne megtudni erről a kellemetlen betegségről, kattintson a Betegségek A-Z-ig rovatunk Húgyúti fertőzések szócikkére!