Időskori aranyér: ezért gyakoribb 50 felett

Bár az emberek nagy része életében legalább egyszer biztosan találkozik az aranyérrel, egyáltalán nem véletlen, hogy többségünk csak 50 év felett tapasztalja meg a betegséggel járó kellemetlen tüneteket.

Tudomásul kell venni a tényeket: idősebb korban nemcsak a mozgáshiány, a krónikus betegségekre szedett gyógyszerek mellékhatásai, a székrekedés, az elhízás és a rostszegény táplálkozás, hanem a kötőszövetek életkorral járó változása is szerepet kap az aranyér kialakulásában. Időskorban a dehidratált, atrófiás, sérülékeny, lassabban regenerálódó kötőszövet nagyon fogékony az aranyérbetegségre.

A CSÖKKENT ÉTEL- ÉS FOLYADÉKFOGYASZTÁS IS HOZZÁJÁRUL AZ IDŐSKORI ARANYÉR KIALAKULÁSÁHOZ. FOTÓ: GETTY IMAGES
A CSÖKKENT ÉTEL- ÉS FOLYADÉKFOGYASZTÁS IS HOZZÁJÁRUL AZ IDŐSKORI ARANYÉR KIALAKULÁSÁHOZ. FOTÓ: GETTY IMAGES

Mi is az aranyér?

Az aranyér egy visszérpárna a végbél alsó szakaszán, a végbélnyílás közelében, amely fontos szerepet játszik a széklettartásban, valamint a székletürítésben. Tökéletes záráskor ez a párna megduzzad, vérrel telítődik, de amikor nyitni kell, akkor a vér a párnából kiürül, és utat enged a székletnek. Aranyérbetegség akkor következik be, amikor az életkorral járó (vagy egyéb okok miatti) kötőszöveti renyhülés miatt a helyi vénák fala megnyúlik, az érpárna megduzzad, végül kitágul, esetleg meg is sérül.

Szégyenkezés helyett vegyük kezünkbe az irányítást: ha az aranyér tüneteit időben felismerjük, és azokat minél előbb kezeljük is, jó eséllyel megelőzhetjük a betegség súlyosbodását.

Tehát a vénák fala, valamint azok a szövetek, amelyek ezt a vénás fonatot a helyén tartják, a kor előrehaladtával egyre inkább gyengülhetnek, megnyúlhatnak.

A kötőszöveti gyengeségen túl más is áll az időskori aranyeresség háttérben

A normál székelés két nagyon fontos tényezőn alapul: a táplálék megfelelő tempójú áthaladásán a bélrendszerben, valamint a székletürítési reakció létrejöttén, amint a széklet eléri a végbelet. Ha a széklet túl hosszú ideig marad a vastagbélben, úgy túlzottan sok nedvesség szívódhat fel belőle, emiatt keménnyé, nehezen üríthető állagúvá válhat. Az optimális székelési ingerhez pedig nélkülözhetetlen az abban részt vevő idegek és kismedencei izmok egészséges működése. Az öregedés következtében éppen ezek a funkciók sérülhetnek.

Folyadékhiány és aranyér

Idősebb korban az étvágy és szomjúságérzet csökken, így az idős emberek gyakran kevesebbet, egyoldalúbban és rendszertelenebbül táplálkoznak, illetve kevesebb folyadékot isznak. A bélmozgató reflexek beindításához viszont szükség van egy bizonyos mennyiségű táplálékra. A csökkent táplálékbevitel a kevés folyadékbevitellel önmagában is jelentősen fokozza a székrekedés kockázatát, különösen, ha fizikai inaktivitás is társul hozzá, így nem csoda, hogy időskorban a székrekedés okozza a legtöbb aranyérbetegséget.

Gyógyszerek és aranyér

A rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásai ugyancsak hozzájárulhatnak a székrekedés kialakulásához, beleértve például a vízhajtókat, antikolinerg szereket, fájdalomcsillapítókat, egyes kalcium- és vaspótló táplálékkiegészítőket. A pajzsmirigy csökkent működésétől a Parkinson-kóron át a cukorbetegségig számos kórkép következményeként jelenhet meg a székrekedés, emellett az izomerő csökkenése szintén nehezítheti a normál székletürítést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezért is fontos, hogy a lehetőségekhez mérten időskorban is törekedjünk a fizikai aktivitásunk megőrzésére, valamint a kiegyensúlyozott, rostokban gazdag táplálkozásra és a megfelelő folyadékpótlásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.