Prof. Dr. Madácsy László, az Endo-Kapszula Magánorvosi Centrum ügyvezető igazgatója a gyomorrákszűrésben használt korszerű technológiákról beszélt a Reggeliben. Mint mondta, az elmúlt 10-15 évben felére csökkent a gyomorrák előfordulása Magyarországon. Semmiképp nem mondható népbetegségnek, szemben a vastagbélrákkal. A gyomor- és hasnyálmirigyrák túlélési esélyei ugyanakkor nem javultak az elmúlt években.
"Ennek legfontosabb oka, hogy későn fedezzük fel" - mondta. "Amikor már megjelennek az úgynevezett alaptünetek, a fogyás, az egyre erősödő hasi fájdalom, a vérszegénység, esetleg a nyelészavar, akkor már baj van" - magyarázta. Ilyenkor kerül sor az endoszkópiára, de ekkorra a daganat már általában nagyon előrehaladott. A betegségnek sokfajta oka lehet: genetika, stressz, étkezés például.
A szakember szerint az endoszkópiában először 5-8 éve kezdtek el alkalmazni a mesterségesintelligencia-modulokat. Ennek egyik fajtája a detektálás: valós időben átmegy az endoszkóp videója az MI-modulon, és a képen az MI kijelöli a kóros részeket. Tehát a vizsgálat alatt tudja jelezni az orvosnak, hogy mely területet nézzen meg jobban. Ezt először vastagbélpolipok detektálásában vetették be, de elsősorban Ázsiában (ahol jóval gyakoribb a betegség) a gyomorrák diagnosztikájában is használják. "Valós időben segít azoknak a területeknek a felismerésében, amelyekből aztán szövettant kell venni, hogy jobban meg lehessen vizsgálni" - magyarázta Prof. Dr. Madácsy László a Reggeliben.