Így enyhítsük az IBS tüneteit

Egy kis hasfájás még nem a világ vége, majd elmúlik - legyintünk gyakran, ám amikor kiderül, hogy nagyobb a baj, mint elsőre gondoltuk, szeretnénk minél hamarabb megoldást találni a problémánkra. Mit tehet az, aki IBS-ben szenved?

Az irritábilis bélszindróma, más néven IBS egy igen rejtélyes betegség, melynek hátterét a mai napig nem ismeri pontosan az orvostudomány. Annyit lehet tudni róla, hogy idült bélműködési rendellenesség, melynek nincs kimutatható szervi oka, tünetei pedig igen sokrétűek lehetnek, többek között hasmenést, székrekedést, bélgáz-képződést, hasi görcsöket, hányást vagy hirtelen fogyást is okozhat. "Az IBS valószínűleg funkcionális betegség, ami a bél mozgászavaraival hozható kapcsolatba. Egy kicsit megnehezíti a dolgunkat, hogy csak kizárásos alapon diagnosztizálható, vagyis először ki kell zárnunk minden, hasonló tünetet okozó betegséget, például gyulladást vagy ételallergiát" avat be minket dr. Nagy Tibor gasztroenterológus főorvos.

Tünetekre szabott gyógyszer

Bár elsőre talán furcsán hangzik, hogy egy "kis" hasmenés vagy szorulás gyógyszeres kezelést igényel, az IBS-t nem szabad elbagatellizálni. A magyar lakosság 15-20 százalékát érintő panaszok hosszútávon életminőségünket is jelentősen ronthatják, hiszen az állandó toaletthez kötöttség, a nyomasztó gázképződés és az erős fájdalmak alaposan megkeserítik a mindennapokat. Az irritábilis bélszindróma még pirulákkal sem gyógyítható teljesen, de jól kezelhető. " A betegség kezelése a panaszok jellegétől függ, mert sajnos nincs olyan gyógyszer, ami minden problémát biztosan megszüntetne" magyarázza dr. Nagy Tibor. Állandó puffadás, illetve görcsös hasi fájdalmak esetén bélgörcsoldó készítményeket szoktunk javasolni, súlyosabb esetekben akár fájdalomcsillapítókkal kombinálva. Érdekesség, hogy esetenként az antidepresszánsok is hatásosak lehetnek a tünetcsillapításban, annak ellenére is, hogy a beteg nem küzd depresszióval.

Az IBS egy rejtélyes betegség, melynek hátterét a mai napig nem ismerik pontosan
Az IBS egy rejtélyes betegség, melynek hátterét a mai napig nem ismerik pontosan

Min változtathatunk mi magunk?

Ha a tünetek nem túl súlyosak, a gyógyszeres kezelés előtt megpróbálkozhatunk valamilyen személyre szabott diétával vagy teljes életmódváltással is. Ha azt tapasztaljuk, hogy bizonyos élelmiszerek (például tejtermékek, péksütemények, cukrozott termékek, erős fűszerek) fokozzák panaszainkat, próbáljuk meg elkerülni ezeket. A rostban gazdag zöldségek, gyümölcsök kíméletesek az emésztőrendszerhez, és segíthetnek mérsékelni a székletürítési problémákat is. Kiemelten fontos továbbá a bőséges folyadékfogyasztás, napi minimum két liter víz formájában, és ha lehet együnk naponta többször, kisebb adagokat. Az IBS gyakori tünete a hasmenés, ami komolyan károsíthatja az egészséges bélflórát. Ennek helyreállításában a kívülről bevitt jótékony baktériumok segítenek, amelyeket megtalálhatunk ugyan az élőflórás készítményekben is, de azok egyrészt nem specifikusak, másrészt nem biztos, hogy a megfelelő számban élik túl a gyomorsav fertőtlenítő hatását. Ezért IBS esetén érdemes inkább speciális étrend-kiegészítő készítményekben gondolkodni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kiegészítő terápiaként a probiotikumok segíthetnek a tünetek enyhítésében, a jótékony baktériumok ugyanis egyensúlyban tartják a bélflórát. A különböző, általában lactobacillus törzseket tartalmazó készítményeket kúraszerűen szedve igazán hatékonyak lehetnek, persze mint mindent, ezek használatát érdemes az orvossal egyeztetni.

Előfordulhat az is, hogy az IBS kellemetlen tünetei valamilyen stresszes helyzethez kapcsolódnak, ilyen lehet például egy komolyabb tárgyalás előtti hasgörcs vagy hányinger. - Ilyen esetekben valamilyen stresszoldó technika elsajátítása, vagy súlyosabb esetben pszichológusi segítség sokat tehet a minél gyorsabb javulásért - emeli ki a szakértő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.