Körlevél a netről: "Infarktus és a meleg víz ivása"
A fenti címmel érkező körlevél újszerű megközelítésben vizsgálja az étkezés és a folyadékfogyasztás szerepét egészségünkre nézve: arra biztat, hogy az infarktus elkerülése érdekében inkább meleg folyadékot fogyasszunk reggeli, ebéd és vacsora után, mintsem hideg szomjoltókat.
Mi az igazság?
A körlevelet megmutattuk dr. Regős András háziorvosnak, aki a HáziPatika.com kérdésére elmondta, a körlevéllel kapcsolatban elsősorban a zsírok lerakódásáról és az emésztésről szóló zavaros okfejtést kellene tisztázni.
"A zsírokat a vékonybélben emésztjük meg, az epesavak hatására apró zsírcseppekre esnek szét, majd ezek további emésztése a lipáz enzimek segítségével történik. A trigliceridek zsírsavakra és glicerinre bomlanak, a felszívódás a vékonybélben történik. A 'zsírok' a belek falán azonban nem rakódnak le. Az enzimek működését persze befolyásolja a hőmérséklet, azonban a testben uralkodó hőmérséklet gyakorlatilag állandó, ezt érdemben nem befolyásolja egy pohár hideg ital. Elméletben lehet annyi jeges vizet inni, ami már lassíthatja az emésztést, de később a test visszanyeri a hőmérsékletét, és a zsírok felszívódnak" - magyarázza a háziorvos, aki annyiban azonban igazat ad a körlevélnek, hogy az infarktus tüneteivel kapcsolatban viszont használható információkat közöl.
Korábbi híreink a hamis körlevelekről:
Ne dőljön be a körlevélnek: megnyálazott gyufával ne távolítson el kullancsot!