Károsak lehetnek a probiotikumok?
Egészséges étrend mellett a probiotikumok , vagyis a szervezet szempontjából jótékony baktériumokat tartalmazó táplálékkiegészítők szedése károsíthatja a kognitív funkciókat - állapították meg korábban ausztrál kutatók. Az Új-dél-walesi Egyetem szakemberei patkányokon tesztelték a probiotikumok hatékonyságát, és meglepő eredményre jutottak.
Egészségtelen táplálkozás esetében jótékony a hatásuk
A kutatók különböző étrendeken tartották a rágcsálókat, hogy megnézzék, milyen hatással vannak rájuk a jótékony baktériumok. Az eredmények szerint a magas kalóriatartalmú, egészségtelen ételekkel etetett patkányok elhíztak és a bélrendszerük állapota jelentősen leromlott, ugyanakkor a probiotikum alkalmazása náluk pozitív változásokat idézett elő az emésztőszervekben, valamint javította az agyi funkcióikat.
Az egészséges étrenden tartott társaiknál azonban némi memóriakárosodás következett be a tárgyfelismerés tekintetében, és a probiotikumnak csupán minimális hatása volt az emésztőrendszerükre. Margaret Morris, a tanulmány szerzője szerint a probiotikumok jótékony hatással bírhatnak, ha valaki nagyon egészségtelenül táplálkozik. "Ha azonban az ember egészségesen eszik, akkor nem biztos, hogy jótékony hatásúak" - fogalmazott a szakember.
A tanulmány szerint a cukorban és telített zsírokban gazdag "nyugati stílusú" étrendek negatív hatással vannak az agyra és a kognitív funkciókra, és "nagyon rövid idő alatt megváltoztatják az emésztőrendszerben lévő mikrobák összetételét és anyagcsere-aktivitását".
A patkányokon végzett tesztek tanúsága szerint, ha "bélromboló" antibiotikumot kap egy egészséges szervezet, akkor a mikrobákban bekövetkező változások emlékezetvesztést és szorongáshoz hasonló mentális állapotot okozhatnak.