Kétszer is megfejtették a hosszú élet titkát

Kutatók találtak egy anyagot, az alfa-ketoglutarátot (alfa-KG), amely majdnem megkétszerezi a fonálférgek élettartamát. Az elmúlt hetekben ez már a második felfedezés, amely a hosszú élethez kötődik, mások ugyanis egerek szívét és agyát fiatalították meg.

A Kaliforniai Egyetem kutatói rájöttek arra, hogy alfa-ketoglutarátot adva egy fonálféreg táplálékához, annak élettartama elképesztő mértékben megnövekedett. A Nature természettudományos folyóiratban közölt cikkük szerint több hasonló anyag közül csak az alfa-KG-nak volt hatása a fonálférgek élettartamára.

Az alfa-KG-ról már régebben is elterjedt a vélemény, hogy meghosszabbítja az életet, illetve erősíti az izmokat. Ám eddig egyik jelenséget sem sikerült igazolniuk független kutatóknak. Most viszont kiderült, hogy ez az anyag, hasonlóképpen hat a fonálférgekre, mintha diétáztatnák őket, vagyis ugyanúgy meghosszabbodik az életük, mintha egy kicsit koplaltatnák őket - derül ki a Medical Xpress híréből . Az alfa-KG része annak az anyagcsere-folyamatnak, amelyet külföldön Krebs-ciklusnak , citromsavciklusnak hívnak, de mi Magyarországon Szent-Györgyi-Krebs-ciklusként is ismerjük, hiszen a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert felfedezései is részben ehhez kötődnek.

Megfejtették a hosszú élet titkát (Fotó: Europress)

A citromsavciklus a sejtek energiaellátásáért felelős. A kutatók szerint az alfa-KG gátolja az ATP-szintáz termelődését. Az ATP-szintáz (ahogy kémikusok számára már a neve is mutatja), az ATP szintézisében, előállításában vesz részt. Az ATP pedig a sejtekbeli energiaszállításért, illetve energiaellátásért is felelős. Az ATP a mitokondriumokban, a sejtek "erőműveiben" található.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alpha-KG szintén gátolja a TOR-képződést. A TOR egy fehérje , amely a táplálékkal való ellátottságot ellenőrzi a szervezetben. Korábbi kutatások kimutatták, hogy az alacsonyabb kalóriabevitel szintén csökkenti az anyagcserét, akárcsak az alfa-KG hatásmechanizmusa, vagyis mindkét jelenség ugyanígy járul hozzá az élettartam meghosszabbodásához.

Az alfa-KG-val etetett fonálférgeknél a kutatók így azt tapasztalták, hogy akár 80 százalékkal is tovább éltek, és vitalitásuk is fokozódott. Ez azt jelentette, hogy a férgek nem lettek letargikusak, "fiatalosan" mozogtak, méghozzá a szokásosnál tartósabban, hosszabb ideig. A kutatók azt gondolják, hogy egerek hasonlóan reagálhatnak az alfa-KG-re, mert náluk már korábban igazolták a diéták jótékony hatását. Ugyanakkor a tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy a fonálférgeken kimutatott eredményeiket nem lehet emberekre alkalmazni .

Az alfa-KG-vel való kísérletezés előtt pár héttel más tudósok egy GDF11 nevű fehérje jótékony hatására hívták fel a figyelmet. Ők egerek szívét és agyát fiatalították meg az anyaggal, amiről a HáziPatika.com már korábban beszámolt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.