Kettős veszély: depresszió és cikorbetegség

A cukorbetegség nyilvánvalóan negatív hatást gyakorol az életminőségre, korlátozza a betegek fizikai és szociális aktivitását. A kezelés során így a metabolikus paraméterek normalizálódása nem lehet elégséges cél, az eredményt csak az általános életminőséget figyelembe véve lehet megítélni.

A diabéteszes betegek, más krónikus betegségekhez hasonlóan fokozottan veszélyeztetettek depresszió kialakulása szempontjából. A depresszió viszont jelentősen visszahat az általános egészségi állapotra és az életminőségre.

Számos vizsgálat igazolta, hogy a depresszió önmagában is az egyik legsúlyosabb funkcionális károsodást, életminőség romlást okozó betegség. A diabéteszes betegnél a depresszió negatív hatása több szinten (életmód, étkezés, szociális helyzet, neurobiológiai tényezők) is jelentkezik. A depressziós betegek kevésbé tartják be a diétás előírásokat, nem az előírtak szerint szedik a gyógyszereiket, kevésbé képesek alkalmazkodni a megváltozott életkörülményekhez.

Érdemes figyelembe venni azt a tényt is, hogy mind a cukorbetegség, mind a depresszió a koronária betegségek, a kardiovaszkuláris morbiditás rizikótényezője. Az egyidőben depresszióban és diabéteszben is szenvedő betegeknél a koronária betegség kialakulásának kockázata háromszoros a nem depressziós diabéteszesekhez képest. A koronária betegeknél pedig gyakrabban fordul elő diabétesz akkor, ha egyidejűleg depresszió is fennáll.

A diabéteszes betegek rendszeres gondozása során ezért igen nagy jelentősége van a depresszió felismerésének és kezelésének. Az antidepresszív kezelés a fentiek alapján indirekt formában is jelentősen segíti az antidiabetikus terápia sikerét, de a depresszió (és a szorongás) oldódása a cukorháztartás szabályozására direkt (bár nem pontosan tisztázott) módon is kedvezően hat, sőt a kardiovaszkuláris morbiditás szempontjából is előnyös. Gyakran megfigyelt klinikai tapasztalat, hogy a sikeres antidepresszív kezelés mellett a vércukorszint is stabilizálódik.

2007-04-16 10:32

Forrás: Weborvos Dr. Lakatos László

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra