Kezelhető lesz a cisztás fibrózis okozta tüdőfertőzés

A cisztás fibrózis során megjelenő tüdőfertőzésekre irányuló új kutatás segítséget adhat jobb kezelések kidolgozására.

A jelenleg is folyamatban lévő új kutatások, melyek azt vizsgálják, hogyan telepednek meg egyes baktériumok és fejlődnek tüdőfertőzésekké a cisztás fibrózissal küzdő betegekben, jóval hatékonyabb kezelési stratégiák kidolgozását teszik hamarosan lehetővé – ismertette legújabb tanulmányát az angliai Liverpool Egyetem. A Pseudomonas aeruginosa baktériumról szóló tanulmányuk a mikrobiológiai sikerekkel foglalkozó Trends in Microbiology szaklapban jelent meg.

A cisztás fibrózis a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelésével járó, örökletes betegség, mely az érintett szervek (tüdő, orr- és melléküregei, hasnyálmirigy, máj, emésztőrendszer, izzadságmirigyek és nemi szervek) jellegzetes másodlagos károsodásához vezet. Főként súlyos emésztőszervi és légúti szövődményeket okoz.

Mindent megtudhat a cisztás fibrózis lőfordulásáról, okairól, tüneteiről és kezeléséről a Betegségek A-Z szócikkéből. Kattintson! Utóbbi esetben a légzési problémák megjelenése már azt jelzi, hogy a sűrű váladék egyre jobban elzárja a kis légutakat, amelyek fala a folyamatos gyulladás miatt megvastagodhat. Ahogy a nagyobb légutak is megtelnek váladékkal, a tüdő egyes területei összeesnek és összehúzódnak, a nyirokcsomók pedig megnagyobbodnak. A légzés egyre nehezebbé válik, a tüdők oxigénfelvevő képessége jelentősen csökken. A hörgőváladékban és a légutak falában elszaporodó baktériumok pedig krónikus légzőszervi fertőzéseket okoznak.

A leginkább a cisztás fibrózisban szenvedő betegek tüdejének megfertőzéséről ismert Pseudomonas aeruginosa olyan multirezisztens kórokozó, mely kórházi körülmények között előforduló fertőzések egyik leggyakoribb és legveszélyesebb előidézője. Antibiotikum-rezisztens törzsei miatt nehéz ellene védekezni, a betegek légútjainak nyálkahártyáján pedig előszeretettel telepszik meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A cisztás fibrózis a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelésével járó, örökletes betegség

Bár volt már némi előrelépés a cisztás fibrózis esetében a tüdőbetegségek korai kezelésére tett erőfeszítésekben, ez csak késleltette a krónikus fertőzés kialakulását. Ha már bejutott a tüdőbe, a Pseudomonas aeruginosa kiirthatatlan maradt.

A legújabb kutatások során sikerült jobban megérteni azt a folyamatot, ahogy a Pseudomonas aeruginosa krónikus fertőzéseket okoz a cisztás fibrózis betegségben szenvedők tüdejében. „Tisztában vagyunk vele, hogy a cisztás fibrózisos tüdőt fertőző Pseudomonas aeruginosa törzsei milyen sokszínűek, az antibiotikum-rezisztensektől kezdve a méreganyag-termelőkig mindenfélét találunk közöttük. Ráadásul ez folyamatosan változik, lehetetlenné téve a pontos diagnózis és kezelési terv felállítását” – mondta Craig Winstanley professzor, a brit Institute of Infection and Global Health szakembere. „A kísérleti munka most kezdődik, mely révén betekintést nyerünk abba, hogy mi hajtja a baktérium eme evolúciós folyamatát a fertőzés alatt” – tette hozzá.

„Tekintettel a jelenlegi antibiotikumok korlátozott hatékonyságára, fontos megállapítanunk, hogy ez a bakteriális evolúció és ennek változó sokfélesége milyen hatással van a betegekre ahhoz, hogy alternatív kezelési módokat is lehetővé tegyünk” – mondta Winstanley. „Az egyik lehetséges területe a jövőbeli munkának, hogy megpróbáljuk a Pseudomonas aeruginosa evolúciós pályáját manipulálni, minimalizálva ezzel a tüneteket, és javítva a páciensek állapotát.”

Forrás: Lung Disease News

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.