Kit veszélyeztet a krómhiány?

A króm nélkülözhetetlen nyomelem, mely nagy szerepet játszik például az inzulin előállításában, illetve a cukorbetegség megelőzésében. A krómból szerencsére igen kevésre van szükség, ám a hiánya annál nagyobb bajt okozhat.

A króm olyan nyomelem, melyből rendkívül kevésre van szüksége a szervezetünknek (sőt a szakemberek nem is tudnak megegyezni abban, hogy egyáltalán meg kell-e határozni az egészséghez nélkülözhetetlen minimum mennyiséget). Ennek ellenére sok fontos folyamatban szerepet játszik, például az inzulintermelődésben, ezen keresztül pedig a megfelelő szénhidrát-anyagcsere fenntartásában és a cukorbetegség megelőzésében.

A krómból ritkán alakul ki hiány a szervezetünkben, mert a legtöbb ételben elegendő mennyiség található belőle. A krómhiánynál sokkal gyakoribb, hogy túl sok króm kerül a szervezetünkbe, annak ellenére, hogy az elfogyasztott táplálékok krómmennyiségének mindössze néhány százalékát hasznosítja a szervezetünk. A króm felszívódásához nélkülözhetetlen a C-vitamin, illetve a B3-vitamin , de ezek hiánya sem jelenti azt, hogy krómhiánnyal kellene szembenéznünk.

Az egyszerű cukrokban gazdag étrend fokozza a krómkiválasztódást
Az egyszerű cukrokban gazdag étrend fokozza a krómkiválasztódást

A létfontosságú nyomelemek Fáradékonyság, itt-ott jelentkező fájdalmak, étvágytalanság vagy falánkság, fejfájás, különféle alig észlelhető kellemetlenségek. Vajon mi hiányzik a tökéletes közérzethez? A nyomelemek. Tudjon meg róluk többet.

A krómot a csontokban, a májban és a lépben tárolja a szervezetünk. Emiatt meglehetősen nehéz meghatározni, hogy valaki krómhiányos-e, mert a vérben, vizeletben esetlegesen megtalálható króm nem tükrözi a szervezet valódi krómszintjét. Bizonyos betegségeknél, állapotoknál (például fertőzéseknél, várandósság alatt, stresszes helyzetekben) megnőhet ugyan a krómfelhasználás, az egyszerű cukrokban gazdag étrend pedig fokozza a krómkiválasztódást, de ezek csak akkor okozhatnak krómhiányt, ha eleve túl kevés króm jut a szervezetbe. Szintén növelhetik a krómkiválasztódást bizonyos gyógyszerek, például a savlekötők és a kortikoszteroidok.

A nagyon egyoldalú táplálkozás, az idősebb életkor, illetve bizonyos krónikus betegségek és felszívódási zavarok okozhatnak ugyan krómhiányt, de ennek meglehetősen kicsi az esélye. A krómhiány a leggyakrabban a kórházban, intravénásan táplált betegeknél fordulhat elő, de még ez is nagyon ritka, mindössze néhány dokumentált esetről lehet tudni.

A krómhiány esetleges tünetei közé tartozik a hangulatingadozás, a szorongás , a szapora szívverés, az enerváltság és fáradékonyság, az izomgyengeség. Mivel a króm nélkülözhetetlen a szénhidrát-anyagcseréhez, ezért ha nem jut belőle elegendő a szervezetünkbe, az csökkent glükóztoleranciával, az inzulinszint ingadozásával, és a prediabétesszel is együtt járhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.