Koleszterinszint-csökkentés: mi működik és mi nem?

Sokan vannak, akik szívesen próbálnának ki valamilyen természetes hatóanyagú étrend-kiegészítőt. Melyikben bízhatunk és melyiket hanyagoljuk inkább?

A magas koleszterinszint csökkentése ideális esetben először az étrenddel és rendszeres testmozgással történik. De étrend-kiegészítőkkel is próbálkozhatunk - íme egy kis segítség.

Articsókalevél-kivonat

Koleszterin nélkül nincs élet Mindenki úgy gondol rá, mint a megtestesült gonoszra. Nevének hallatán hideglelős borzongás fut végig rajtunk: szívrohamra, hirtelen összecsukló, elhízott emberekre gondolunk. Pedig nélküle nem létezhetne az élet. Ismerjük meg közelebbről a koleszterint, kattintson! Az articsóka leveléből készült kivonattal kapcsolatban egy 2000-ben készült német kutatás mutatott biztató eredményeket. A kísérletben részt vevő 150 felnőtt hat héten keresztül szedte az étrend-kiegészítőket, ezalatt az idő alatt az LDL-szintjük mintegy 23 százalékkal csökkent, szemben a placebót szedőkkel, akik csak 6 százalékos csökkenést tapasztaltak.

Egy másik, későbbi kutatás nem tudta reprodukálni ezt az eredményt, ebben a kísérletben a teljes vérzsírszint mindössze 4 százalékkal csökkent, az LDL-szintjére azonban nem volt mérhető hatással az articsóka. Mindenképpen további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy bizonyítsák, az articsóka levelének kivonata jótékony hatással van a koleszterinszintre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Élelmi rostok

A rostok nagyon pozitív hatással vannak az egészségünkre, számos betegség megelőzésében lehetnek a segítségünkre. A rostokat megtalálhatjuk a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a gyümölcsökben, a zöldségekben, a hüvelyesekben, de kapszulaként is szedhetjük. 1999-ben egy amerikai kutatócsoport 70 tanulmányt vetettek össze, és ezek alapján megállapították, hogy a rost jelentősen csökkenti az összkoleszterolt és az LDL-t is. A szükséges mennyiségekkel kapcsolatban azonban ellentmondásosak a kutatási eredmények.

A koleszterinszint csökkentéséhez vízben oldódó rostokra van szükség, ez pedig az egyébként elfogyasztott (a legtöbb embernél a szükséges mennyiségnél jóval kevesebb) rostnak csak a kis százalékát teszi ki. A túl sok rost, elegendő folyadék nélkül hasi panaszokat is okozhat.

Halolaj-kapszula

Bizonyos halak igen gazdagok igen egészséges omega-3 zsírsavakban, ezek pedig jót tesznek nemcsak az immunrendszerünknek, az agyunknak és a szívünknek, de bizonyos kutatások szerint a koleszterinszintet is csökkentheti.

A nagy mennyiségű (napi 3 grammnyi vagy több) halolaj 10-30 százalékkal csökkentette a trigliceridszintet, az LDL szintjét azonban nem. A magas trigliceridszint hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek rizikójának növekedéséhez, de csökkentése közel sem olyan fontos, mint az LDL-é. A halolaj-kapszulákat mindenképpen érdemes szedni számos előnyös hatásuk miatt, de a koleszterinszint csökkenését ne várjuk ezektől.

Koleszterinszint-csökkentés: mi működik és mi nem?

Koleszterinszint-csökkentés: mi működik és mi nem?

<br /> Fokhagyma

A fokhagymát fogyaszthatjuk természetes formájában (akár nyersen), de kapszulaként vagy kivonatként is. Egészségre gyakorolt hatása évszázadok óta ismert, erősíti az immunrendszerünket, segít a fertőzések elleni küzdelemben, és a szívünk megfelelő működéséhez is hozzájárul. Egy 2000-ben készült kutatás szerint a fokhagyma hatására némi csökkenés figyelhető meg a koleszterinszintünkben, de a hatás csak rövid ideig tart.

Más kutatások azonban semmilyen jótékony hatást nem találtak, vagyis a fokhagymakivonat ugyanúgy semmilyen hatással nem volt a koleszterinszintre, mint a hatóanyagot nem tartalmazó placebó.

Niacin

A niacin, vagyis a B3 vitamin megtalálható a belsőségekben, a csirke- és marhahúsban , a tengeri halakban, a teljes kiőrlésű gabonafélékben és a mogyoróvajban. A niacin hatékonyan csökkenti a koleszterinszintet (az LDL-t és a trigliceridet is), ezt több nagyszabású kutatás is bizonyította. Ugyanakkor a niacin növeli a "jó" koleszterin, vagyis a HDL szintjét, akár 35 százalékkal.

A niacinnal kapcsolatban a legnagyobb probléma, hogy a megfelelő hatáshoz szükséges mennyiség nagyon közel van a napi maximális tolerálható mennyiséghez. A nagy mennyiségű niacin hosszú távú szedése számos mellékhatást okozhat, többek között bőrirritációt, viszketést vagy májkárosodást. Amennyiben niacint kívánunk szedni, mindenképpen konzultáljunk előtte az orvosunkkal.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.