A Health Digest cikke szerint krónikus vesebetegség esetén a vese nem képes megfelelően ellátni a feladatait, tehát akadályokba ütközik a felesleges folyadék és salakanyag eltávolítása. Ennek következtében a szervezetben megnövekszik a kálium- és a foszforszint, kialakulhat vérszegénység és étvágytalanság, valamint védtelenebbé válunk a fertőzésekkel szemben.
A vesebetegség árulkodó jelei
Mivel a szervezetben felhalmozódnak az anyagcseretermék, azok károsíthatják az idegeket és az izmokat is. Ennek eredményekért izomrángás, -gyengeség, -görcs és -fájdalom léphet fel. A bőrön észlelt szúró érzés, a bizonyos testterületek érzéketlenné válása, a zavarodottság és a nyugtalan láb szindróma szintén erre a problémára hívhatja fel a figyelmet. Gyakori figyelmeztető jelek továbbá az alábbiak:
- fáradtság, kimerültség, gyengeség
- alvászavarok
- száraz, viszkető bőr
- gyakori vizelési inger (különösen éjszaka)
- véres vizelet
- duzzadt szemek, lábak
A vesebetegség tüneteit egyébként sokszor összetévesztik más egészségi problémák jeleivel, ráadásul jellemzően csak nagyon késői stádiumban jelentkeznek egyértelműen azonosítható panaszok. Ilyenkor már nagy mennyiségű fehérje mutatható ki a vizeletben, vagy esetleg már le is állt a veseműködés.
Mi segíthet?
A vesebetegség tünetei életmódváltással, gyógyszerekkel, szükség esetén pedig dialízissel is kezelhetők. Nagyon előrehaladott állapotnál viszont gyakran csak a veseátültetésre hozhat megoldást.
A vesebarát életmód fontos része egyebek mellett a sószegény, illetve csökkentett fehérjetartalmú étrend, a megfelelő foszfor- és káliumbevitel, a dohányzás és a vesekárosító gyógyszerek elhagyása, valamint az alkoholfogyasztás mérséklése. Érdemes törekedni továbbá az egészséges testsúly elérésére és megőrzésére, valamint a rendszeres testmozgás beiktatására.
Az izomrángások, izomgörcsök ellen pedig finom nyújtásokkal, masszázzsal és meleg fürdővel küzdhetünk. Fontos továbbá az elegendő folyadék fogyasztása és a kényelmes cipő viselése is.