Komoly betegség állhat a szemszárazság mögött

A légkondicionált helyiségekben a szemeink könnyen kiszáradhatnak, a monitor előtt végzett munka pedig tovább ront a helyzeten, ugyanis ilyenkor ritkábban pislogunk. Ha a szemszárazság tartósan fennáll, és bőséges folyadékfogyasztás, illetve szemcsepp használata mellett sem enyhülnek a panaszaink, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz.

Nem csak a légkondi és a monitor okozhatja a tartós szemszárazságot. A probléma hátterében ugyanis akár autoimmun betegség is állhat – figyelmeztetett dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont orvosa.

Milyen veszélyei lehetnek?

A szemeket borító vékony könnyrétegre szükségünk van, hogy ne alakuljon ki szemszárazság. A könnyfilm segítségével tudunk megszabadulni a szemünkbe került idegentestektől, valamint védelmet nyújt a bakteriális és vírusos fertőzésekkel szemben is. A könnytermelés csökkenése tehát nem pusztán kellemetlen, de jelentősen megnöveli a különböző szembetegségek kockázatát is.

szem, szemszárazság, szemviszketés, szemfájdalom, autoimmun betegség, monitor, légkondi, Sjögren-szindróma
Ha a szemszárazság mellett szájszárazságot is észlelünk, forduljunk immunológushoz! Fotó: 123rf

Miért száradhat ki a szem?

A szemszárazság főként a 40 év felettieket érinti. A változókorral járó hormonális hatások következtében a nők körében gyakrabban fordul elő. A fiatalabbaknál elsősorban az életmódból fakadó tényezők okozzák a panaszokat: a számítógép vagy televízió előtt ülve ritkábban pislogunk, így könnyen kialakul a szemszárazság.

A túl száraz szobalevegő, a dohányfüst, a légkondicionáló, bizonyos gyógyszerek szedése és a kontaktlencse használata egyaránt hozzájárulhat a tünetek jelentkezéséhez. A panasz hátterében azonban egy autoimmun betegség, a Sjögren-szindróma is meghúzódhat. A probléma viszonylag gyakori, csaknem minden századik embert érint. Elsősorban nők körében fordul elő.

Tünetei: szemszárazság, csökkent nyáltermelődés miatt jelentkező szájszárazság, ízületi fájdalom vagy gyulladás, fáradékonyság, esetleg hőemelkedés

A kiváltó ok kezelése

A Sjögren-szindróma diagnózisát nehezíti, hogy a betegség tünetei évek alatt, akár nagyobb időeltéréssel is megjelenhetnek. Jellemző, hogy tünetek időnként erősödnek, majd átmeneti javulás figyelhető meg, amit rendszerint ismételt állapotromlás követ. A kivizsgálást nem szabad halogatni, mert kezelés hiányában a nyálmirigyek teljes sorvadása is bekövetkezhet. Ha panaszaink vannak, a tünetek fellángolásának ideje alatt forduljunk immunológushoz. A kivizsgálás során vérvizsgálatot végeznek, valamint ellenőrzik a könny- és nyáltermelés működését. A diagnózist követően a kezelés elsődleges célja a gyulladás mérséklése.

A Sjögren-szindróma jelenleg nem gyógyítható, de kontrollálható betegség. A megfelelő gyógyszerekkel, hosszú távon alkalmazott immunmoduláns hatóanyagú készítményekkel megakadályozható az állapotromlás, valamint a szem- és szájszárazság kellemetlen tünetei is enyhíthetők - hangsúlyozza a szakember.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra