Az 59 éves páciensnél elsőként 2020 decemberében mutatták ki a fertőzést. Bár három adag oltást is kapott COVID-19 ellen, mégis egészen 2022 januárjáig nem tudott megszabadulni a vírustól, tesztjei újból és újból pozitív eredményt hoztak az idő előrehaladtával. A makacs probléma oka, hogy a férfi korábban veseátültetésen esett át, ezért immunszupresszáns kezelésben részesült – magyarán gyenge volt az immunrendszere. Mint azt a londoni King's College közleménye írja, a megoldást végül az hozta el, hogy a beteg kezelőorvosai dr. Luke Blagdon vezetésével genetikai elemzést, úgynevezett nanopórusos szekvenálást végeztek a férfit megbetegítő vírusvariáns meghatározására. Ekkor derült ki, hogy a fertőzésért a SARS-CoV-2 korai, vuhani törzse volt felelős, amely a páciens szervezetében több mutáción is keresztülment.
Az értékes információ birtokában az orvosok már képesek voltak kiválasztani a legoptimálisabb kezelési módszert. A beteg monoklonális antitesteket, úgynevezett casivirimab/imdemivab kezelést kapott, amelyet ma már ritkán alkalmaznak, mert a vírus újabb variánsaival szemben nem kellően hatékony. Mivel azonban ebben az esetben egy régebbi vírustörzsről volt szó, így az eljárás sikert hozott. A leggyengült immunrendszerű férfi szervezete immár megszabadult a fertőzéstől a tesztelés tanúsága szerint – összesen 411 nap elteltével az első pozitív teszteredményt követően.
Az új variánsok próbára teszik az antivirális gyógyszereket
Az eset részleteit elsőként a Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán (ECCMID) mutatták be Lisszabonban, majd a Clinical Infectious Diseases című folyóiratban jelent meg róla tanulmány. A szerzők ebben két másik betegtörténetről is beszámoltak. Az egyik egy 45 éves női páciensé, aki HIV-fertőzéssel él, és akinél az említett casivirimab/imdemivab kezelés nem tudta kiirtani a koronavírus-fertőzést. Nála szintén genetikai elemzés után derült fény arra, hogy az őt megbetegítő vírus rezisztenssé vált ezekre az antitestekre. Végül így egy másik kezeléssel, Paxloviddal tudták meggyógyítani. A tanulmány szerzői arra hívták fel a figyelmet, hogy az újabb és újabb vírusvariánsok megjelenése miatt hatástalanná válnak a neutralizáló antitestes gyógymódok. Az omikron alváltozatai ellen például nincs is hatásos kezelési eszköz az európai orvosok kezében.
A másik bemutatott eset egy 60 éves férfié, akinek a kórelőzményei között leukémia szerepelt. Négy oltást is kapott COVID-19 ellen, az utolsót 2022 februárjában. Áprilisban aztán igazoltan elkapta a fertőzést, és négy hónap leforgása alatt négy alkalommal került kórházba súlyosbodó tünetei miatt. Az első két alkalommal remdesivirrel kezelték, de ettől nem javult az állapota. A harmadik alkalommal már intenzív osztályos ellátásra szorult, és orvosai magas dózisú COVID-19 elleni (sotrovimab) és antivirális (Paxlovid) szereket adtak neki, továbbá erős gyulladáscsökkentőket a tüdejére. Amikor negyedjére is bevitték a kórházba, a vizsgálatok már súlyos leromlást jeleztek a beteg állapotában: tüdőfunkciója károsodott, és az első pozitív teszteredmény utáni 99. napon lélegeztetőgépre került. Az orvosok attól tartottak, hogy betegsége végzetesnek bizonyul majd.
Végül a londoni Szent Tamás kórház szakemberei úgy döntöttek, hogy megpróbálkoznak egy korábban sosem alkalmazott gyógyszerkombinációval. Két antivirális szerrel, remdesivirrel és Paxloviddal kezelték egyidejűleg a beteget a fertőzés 109. napjától kezdődően 10 napon át. Ennek hatására a vírus kópiaszáma fokozatosan csökkenni kezdett a szervezetében, és a 119. napon negatív lett a teszteredménye. A következő négy hétben a lélegeztetőgépről is lekötötték, majd a 145. napon otthonába távozhatott. Mára jó az állapota, szervezete fertőzésmentes.