A Parkinson-kórral foglalkozó szakemberek nemrégiben érdekes felfedezést tettek, miszerint egyes betegek a kezelések hatására meglepően kreatívvá váltak.
A Parkinson-kór és a művészi hajlam közötti összefüggésre Rivka Inzelberg professzor, a Tel Aviv Egyetem munkatársa már két évvel ezelőtt felhívta a figyelmet, ám nemrégiben arra nézve is elvégzett néhány vizsgálatot, milyen kapcsolat áll fenn a betegség és a kreativitás között.
Inzelberg professzor akkor figyelt fel először a két dolog közötti összefüggésre, amikor a saját maga által vezetett Sheba Orvosi Központban a betegektől hálájuk jeleként egyre ritkábban kapta a megszokott csokoládékat vagy bonbonokat, helyette egyre többen a saját alkotásukat ajándékozták neki.
A Parkinson-kór idült, progresszív, ismeretlen eredetű betegség, mely az agyi ún. extrapiramidális, dopamin ingerületátvivő anyaggal működő agyi területek - struktúrák - pusztulásával jár. Amikor a tünetek jelentkeznek, a betegek az érintett agysejtjeik legalább 80 százalékát már elveszítették. A teljes cikkért kattintson! Miután utánajárt, vajon a világon máshol is jellemző-e a Parkinson-betegekre mindez, és összegyűjtötte valamennyi hasonló esetet, egy közös pontot talált bennük: valamennyiüket ugyanazzal a gyógyszerrel kezelték. Ezek a gyógyszerek vagy a dopamin szintetikus prekurzorai vagy dopamin receptor agonisták voltak, melyek mind a dopamin aktivitását növelik az agyban .
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.