Magas a pulzusa? Meghalhat!

Egy középkorú dán férfiakat vizsgáló kutatás eredményei szerint a magas nyugalmi pulzusszám még akkor is növeli a halálozás kockázatát, ha az illető jó fizikai állapotban van.

A szakfolyóiratban közzétett kutatásból az derült ki, hogy a normális nyugalmi pulzusszám felső határán lévő, percenként 90 szívveréssel rendelkező férfiakra a halálozás háromszor magasabb kockázata leselkedik, mint a sokkal alacsonyabb nyugalmi pulzusszámmal élő társaikra. A vizsgálat során közel háromezer középkorú dán férfit követtek nyomon 16 évig. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy további kutatásokra lesz szükség az összefüggés megerősítéséhez és értelmezéséhez.

Független szakértők szerint nehéz helyes következtetést levonni a kutatásból, mert a vizsgálat vezetői nem vették számításba a férfiak állóképességét, csupán az évekkel a kutatás kezdete előttről származó orvosi adatokra támaszkodtak. Elképzelhető, hogy a férfiak fizikai állapota azóta romlott, és ez is befolyásolhatta a kutatási eredményeket. A tanulmány készítői azonban úgy vélik, eredményeik arra utalnak, hogy a magas nyugalmi pulzusszám (amit legalább öt perc inaktivitás után mérnek) önmagában is kockázati tényezőnek tekinthető, függetlenül az általános fizikai állapottól. Minél magasabb a nyugalmi pulzusszám, annál magasabb a halálozás kockázata is.

Az orvosok korábban is tudták, hogy a rendellenesen magas, percenként legalább 100 nyugalmi szívverés kockázatos lehet, és megnövelheti az olyan rendellenességek valószínűségét, mint a Vérnyomása változásairól vezessen naplót a HáziPatika.com-on! A mostani kutatásban a szakértők ezt is megpróbálták számításba venni. A várakozásoknak megfelelően az alacsonyabb nyugalmi pulzusszámmal rendelkező férfiak általában jobb állóképességűek voltak, a magasabb nyugalmi pulzusszámmal rendelkezők pedig kevésbé fittek voltak, és más kardiológiai kockázati tényezőkkel, például magas vérnyomással is rendelkeztek. E tényezők számításba vétele után a magasabb nyugalmi pulzusszám és a halálozás kockázata közötti összefüggés azonban továbbra is fennállt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra