A szakemberek szerint ez különösen azoknak lehet fontos, akik szeretnék a súlyukat csökkenteni, esetleg valamilyen speciális diétát kell tartaniuk. Az University of Illinois kutatói Ruopeng An vezetésével ugyanis úgy találták, hogy a vízivás fokozásával jelentősen befolyásolható többek között a kalória-, a zsír-, a só-, a cukor- és a koleszterinbevitel is.
A kutatásba mintegy 18 300 amerikai felnőttet vontak be. Úgy találták, hogy azok, akik akár egyetlen százalékkal megnövelték a vízbevitelüket, csökkenthették az elfogyasztott kalóriák, zsírok, cukrok, só és koleszterin mennyiségét.
„Ezekből az eredményekből egyértelműen kiderült az, hogy a több folyadéknak, elsősorban a tiszta víznek nagyon jó hatása van az egészségünkre. Már azzal is rengeteget tehetünk az egészségünkért, ha a cukros üdítőket és egyéb italokat vízre cseréljük, és nemcsak azért, mert ezzel eleve csökkentjük a bevitt szénhidrátok mennyiségét” – mondta An professzor.
A kutatás során 2005 és 2012 között négy hullámban vizsgálták a résztvevők étrendjét. A megkérdezettekneknek azt kellett felidézniük, hogy mit ettek és ittak két, egymástól valamennyire távol lévő napban. A szakemberek kiszámolták, hogy az elfogyasztott ételekben és italokban mennyi volt a víz. A válaszadók átlagosan 4,2 pohár vizet és 2157 kalóriát fogyasztottak el. Ugyanakkor, ha az elfogyasztott víz mennyisége csak egy százalékkal nőtt, az mintegy 8,6 kalória „megspórolását” jelentette.
A vízfogyasztás megnövelésével együtt járó előnyök különösen jól jelentkeztek a férfiak körében, illetve a fiatalabbak között. Ez a szakemberek szerint arra vezethető vissza, hogy ők egyébként is több kalóriát fogyasztanak naponta.
A kutatás eredményeiről a Journal of Human Nutrition & Dietetics című szaklapban számoltak be .