David Phillips szociológus, a University of California kutatója csapatával 570 731 halálos baleset jegyzőkönyvét tanulmányozta át. A kutatás során egy hivatalos adatbázist használtak fel, melyben a balesetben résztvevők véralkoholszintjét is feltüntetik, méghozzá 0,01 százalékig. A kutatás során a "spicces" autósokra koncentráltak, akik véralkoholszintje 0,01 és 0,07 között volt, közülük is azokra, akik a legalacsonyabb véralkoholszint (0,01 százalék) ellenére balesetet okoztak.
Minimális alkohol is elég a baleset előidézéséhez
A bizonyítékok ellenére a spicces sofőröket egyáltalán nem büntetik súlyosabban, mint a józanul balesetet okozókat, és annak ellenére tartják magukat a 8 ezrelékes határhoz, hogy valójában nincs éles határvonal az ennél többet vagy ennél kevesebbet ivók között. Phillips szerint ezt a jogalkotási gyakorlatot mindenképpen meg kell változtatni, hogy jobban tükrözze a valóságot.
"Egyszerűen nincs olyan minimális alkoholmennyiség, melynél még biztonságosan lehet vezetni. Még az egészen kevés alkohol is jelentősen növeli a balesetek veszélyét" - mondta Phillips.
0,02 százalék véralkoholszintnél csökken annak a képessége, hogy gyorsan mozgó tárgyakat követni tudjunk a szemünkkel, és a figyelmünket sem tudjuk olyan hatékonyan megosztani két elvégzendő feladat között. Öt ezreléknél csökken a mozgáskoordináció is, nehézkesebb lesz az autó irányítása, és nehezebben tudunk reagálni a veszélyes vezetési helyzetekre is.
0,08 százaléknál a fentiek mellett csökken az információ feldolgozásának képessége és az észlelés is, a sebességeket sem tudjuk megfelelően felmérni. 1 százalék véralkoholszintnél nehezen tudjuk megtartani a sávokat és a megfelelő fékezésre sem vagyunk képesek. 0,15 százaléknál jelentősen csökken a vezetéshez szükséges koordináció és információfeldolgozás képessége, ahogy például az izmok kontrollálásának képessége is.
A kutatás eredményeiről az Injury Prevention című szaklapban számoltak be.