Az ötezredik veseátültetést február 9-én végezték el. A páciens egy 52 éves férfi volt, akinél magas vérnyomás miatt alakult ki veseelégtelenség. Az érintett azóta jól van, már haza is mehetett. A klinikán 2019-ben összesen 130 nem élődonoros veseátültetést végeztek, így az egyetem az Eurotransplant legfrissebb listáján egy beavatkozással lemaradva a második helyen végzett. Az intézmény a máj- és a szívtranszplantációs listán is a második helyen áll.
Amikor már veseátültetés kell
Ahogy már egy korábbi cikkünkben olvashatták, ha a veseműködés 15 százalék alatti, nagyon komoly veseelégtelenségről, vagyis urémiáról van szó. Ez tulajdonképpen a veseelégtelenség végstádiuma. Ilyenkor már vesepótló kezelésekre - hemodialízisre vagy hasi kezelésre -, illetve veseátültetésre van szükség. Ebben a stádiumban már érezhető tünetei is vannak a veseelégtelenségnek.
Ehhez az állapothoz a leggyakrabban a cukorbetegség vezet. A nem megfelelően kezelt diabétesz nagyjából 15-25 év után tehet szükségessé művesekezelést. Hosszabb távon viszont a magas vérnyomás is végállapotú veseelégtelenséget okozhat: a művesekezelésre szoruló betegek 20-25 százalékánál emiatt alakul ki a veseelégtelenség .
Magyarországon körülbelül 600 ezer felnőttnek van 60 százalék alatti veseműködése, de az urémia előfordulása ennél jóval ritkább. Emiatt összesen 6500 beteg szorul dialíziskezelésre. Többségük hemodialízisre jár, hasi kezelést pedig csak 13-14 százalék végez. Urémia miatt Magyarországon évente körülbelül 350 veseátültetés történik.