Még a néma szívritmuszavar is növeli a stroke kockázatát

Sok ember talán nem is érzi a pitvarfibrilláció során fellépő felgyorsult szívverést, de ezek a néma tünetek duplájára növelhetik esetükben a stroke kockázatát.

A New England Journal of Medicine legfrissebb számában megjelent új tanulmányból az derült ki, hogy a 2580 szívritmus-szabályozóval rendelkező résztvevő több mint egyharmadánál jelentkezett pacemakerrel dokumentált, hat percnél hosszabban tartó pitvarfibrilláció. Nyolcvanöt százalékuk azonban a nyilvánvaló tünetek hiányában még csak nem is vette ezt észre. A kutatók szerint az eredmények nem jelentik azt, hogy mindenkit szűrni vagy kezelni kellene pitvarfibrillációra, de esetükben tisztában kell lenni és szigorúbban kontrollálni kell az olyan ismert kockázati tényezőket, mint a magas vérnyomás.

"A szívritmus-szabályozóval rendelkező betegekben a pitvarfibrilláció magas előfordulását tapasztaljuk, amelyekről a betegeknek nincs is tudomása" - mondta a tanulmány szerzője, Dr. Jeff Healey, az ontariói McMaster Egyetem Michael G. DeGroote Orvosi Karának kutatója. "Bár némán jelentkeznek, ezek az epizódok egyértelműen összefüggésben állnak a stroke kockázatával."

Azokban az alanyokban, akik a vizsgálati időszak első három hónapjában egy néma pitvarfibrillációt tapasztaltak, kétszer magasabb volt a stroke kockázata, mint azokban, akikben nem jelentkezett ilyen epizód. A pitvarfibrillációs epizódot a szívritmuszavar legalább hat percig tartó jelentkezésében határozták meg. A kockázat minden további stroke kockázati tényezővel, például a magas vérnyomással és a cukorbetegséggel együtt emelkedett. A kutatók körülbelül két és fél évig követték után a résztvevőket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Tudjuk, hogy a magas vérnyomás a stroke nagyon jelentős kockázati tényezője, és ez a kutatás is a megfelelő alapellátás szükségességét erősítette meg e kockázati tényezők kimutatásában" - mondta Healey. "További kutatásokkal kell eldönteni, érdemes-e szűrni a pitvarfibrillációt bizonyos magas kockázatú populációkban."

Dr. Marc Gillinov, a Cleveland Klinika szívsebésze szerint a józan észre kell hagyatkozni. A szakértő úgy véli, nem kell mindenkit szűrni néma pitvarfibrillációra. A stroke oka az esetek 25 százalékában ismeretlen, és sokan gondolják azt, hogy szubklinikai pitvarfibrilláció szerepet játszhat ebben. Gillinov szerint azonban sok kérdés maradt megválaszolatlanul. A legnagyobb kérdés az, mennyi pitvarfibrilláció számít túl soknak, mivel a pitvarfibrilláció kezelésében alkalmazott gyógyszerek erősek, és ezekkel kapcsolatban is felmerülnek biztonsági kérdések.

Dr. Neil Sanghvi, a New York-i Lenox Hill Kórház elektrofiziológusa szerint a pácienseknek meg kell beszélniük személyes kockázati tényezőiket kezelőorvosukkal, hogy közösen kidolgozhassanak egy tervet. Azoknak az átlagos pácienseknek, akik nem tapasztalnak tüneteket, elég csupán elbeszélgetniük orvosukkal.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra