Azt tudjuk, hogy a szivarban ugyanannyi káros anyag van, mint a cigarettában. Mégis sokan úgy képzelik, hogy amiatt, hogy a szivar füstjét nem tüdőzik le úgy, mint a cigaretta füstjét, kevesebb káros anyag jut a szervezetükbe.
Ezt alá is támasztják azok az adatok, amelyek szerint a szivarozók esetében kisebb a valószínűsége annak, hogy a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek (tüdőrák vagy szívbetegségek) alakuljanak ki, mint a cigarettázók esetében. A nemdohányzókhoz viszonyítva azonban a szivarozók esetében magasabb ezeknek a betegségeknek az előfordulási valószínűsége.
Ez még nem annyira meglepő, de ráadásul azt is kimutatták, hogy bizonyos karcinogén anyagok a szivarozók vérében magasabb koncentrációban vannak jelen, mint a cigarettázókéban. A szivarozók vérében magasabb például a kotinin, az NNAL ( erősen karcinogén anyag, amely a dohányzással hozható összefüggésbe) és a kadmium koncentrációja, mint a nemdohányzók vérében. A kotinin a nikotin bomlásterméke; a neve a nikotin nevének anagrammája.
A kutatásban 1999 és 2012 között felvett egészségügyi adatokat elemeztek; összesen 25 522 egyén vérében és vizeletében vizsgálták ötféle - a dohányzással összefüggésbe hozható - anyag koncentrációját. Az öt anyag közül három - az ólom, a kadmium és az arzén - megtalálhatóak a környezetünkben; a másik kettő - a kotinin és az NNAL - kizárólag a dohányból származhat.
Az eredmények azt mutatták, hogy a nemdohányzókéhoz képest a szivarozók esetében magasabb volt a kotinin és a kadmium koncentrációja a vérben, és az NNAL koncentrációja a vizeletben. Ráadásul kiderült egy nagyon rossz hír is az átszokók számára: azoknál a szivarozóknál, akik korábban cigarettáztak , magasabb volt az NNAL koncentrációja, mint azoknál a szivarozóknál, akik korábban nem cigarettáztak. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a cigarettához szokott emberek inkább letüdőzik a szivar füstjét - megszokásból. Ezen kívül az is kiderült, hogy a káros anyagok szervezetbeli jelenlétében nincs különbség a napi szinten cigarettázók és a napi szinten szivarozók között.
Úgy tűnik tehát, hogy a szivarozás nem egészségesebb, mint a cigarettázás. A szivarozók ugyanazoknak a veszélyeknek vannak kitéve, mint a cigarettázók.