Mi a vérgázvizsgálat?

Légzésünk során a szervezetünk oxigént vesz fel, és szén-dioxidot ad le. A vérben oldott oxigén és szén-dioxid mennyisége vérgázvizsgálattal mérhető. Milyen problémára hívhatja fel a figyelmet és miért szükséges ez a beavatkozás?

Mi a vérgázvizsgálat?

Az egészséges szervezet harmóniában tudja tartani a sav-bázis egyensúlyt, azonban vannak olyan betegségek, amikor a vér oxigén és szén-dioxid tartalma nem megfelelő.

A vizsgálat egy vérvétellel kezdődik, mely után egy gép elemzi a mintát. A vérben oldott gázok mennyiségét parciális nyomásukkal mérhetjük, melynek mértékegysége a higanymilliméter (Hgmm).

A vérmintából a vér kémhatását, oxigén és szén-dioxid nyomásértékeit, valamint a vér bikarbonátszintjét is megállapítják.

Mikor szükséges a vizsgálat?

Rövid, kapkodó légzés, vagy nehézlégzés esetén az orvos az oxigén-szén-dioxid egyensúlyának felborulására, vagy a vér nem megfelelő pH-értékére gyanakszik. Mivel számos krónikus állapotot jelezhet az egyensúly felborulása, ezért nagyon fontos a vizsgálat. Pontosan nem mutatja meg a kiváltó okot, de rávilágít, hogy az anyagcserében, vagy a légzés területén kell keresni a gondot. Azoknál a betegeknél, akik anyagcsere-vagy vesebetegségben szenvednek, illetve gondok vannak a vérük oxigénellátásával, általános a beavatkozás. Hosszú, altatásos műtétek előtt is megnézik a vérgázokat, sőt a műtét közben is ellenőrzik azokat.

Újszülötteknél is gyakran megnézik a vérgáz egyensúlyát, ugyanis légzési nehézségekre , egyéb komoly betegségekre is fény derülhet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Cukorbetegség, vesebetegség, vagy ionháztartás zavarai esetén is számíthatunk a vérgáz vizsgálatára.

Mit mutat az eredmény?

A szervezet egyensúlyi állapotában a vér kémhatása, azaz pH-értéke 7,4. Ennek eltérése több betegségre is utalhat. Azt azonban mindenképp tudni kell, hogy a meglévő eredményeket szakorvos segítségével kell elemezni!

A vese csökkent vagy fokozott bikarbonát kiválasztása, valamint a tüdő fokozott vagy csökkent szén-dioxid kiválasztása befolyásolja a vér sav-bázis egyensúlyát. Éppen ezért a kóros eredmény nem megfelelő oxigénellátottságra, nem megfelelő szén-dioxid leadásra, vagy vesefunkciós zavarra utalhat. A korai felismerés nagyon fontos, hiszen kezelés nélkül bármelyik állapot életveszélyes lehet!

Megfelelő kezeléshez szükséges feltárni a kialakult zavar okát. A vér pH-értékének eltolódása történhet savas (acidózis) vagy lúgos (alkalózis) irányba is. Acidózis létrejöhet tüdőtágulás következtében, cukorbetegségben , veseelégtelenségben, de komolyabb izommunka során is.

A vérgázvizsgálat komoly betegségekre is felhívhatja a figyelmet!
A vérgázvizsgálat komoly betegségekre is felhívhatja a figyelmet!

Alkalózis kialakulhat túl gyors légzés (hiperventiláció) esetén, a központi idegrendszert érintő gyulladás esetén, hányás esetén, de hormonális betegségek miatt is. A kiváltó okot fontos kezelni, ehhez azonban érdemes tudni a normálértékeket:

PaO2 (parciális oxigénnyomás): 90-100 Hgmm (11,9-13,3 kPa)

PaCO2 (parciális szén-dioxidnyomás): 36-44 Hgmm (4,7-5,8 kPa)

pH: 7,36-7,44

aktuális bikarbonát vérszint: 22-26 mmol/l

SaO2 (oxigénszaturáció): 95 százalék felett

PB (puffer bázis): 45-50 mmol/l

BE (bázistöbblet): 2,3 mmol/l

Milyen a normális vérkép? Vérvétellel számos betegség kideríthető. Milyen az egészséges vérkép ?

Tudnivalók

A fülcimpát vérbőséget okozó krémmel kenik be, majd 10 perc után megszúrják, így a vért egy kapilláriscsőbe veszik fel. Előfordul, hogy a csukló, a könyökhajlat vagy a combtő artériáiból vesznek vért.

A nagyobb verőerek szúrása kapcsán bevérezhetnek a környező szövetek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.