Az epehólyag-gyulladás alapvető oka az, hogy az epehólyag nem tud kiürülni, így epepangás jön létre. A kiürülési zavart az esetek túlnyomó részében epekő okozza, amely részlegesen vagy teljesen elzárhatja az epehólyag kijáratát. A pangás gyulladást okoz az érintett területen, melyhez az esetek mintegy felében bélbaktériumok okozta felülfertőződés is társul.
Tünetek és kezelési módok
Epekövesség a felnőtt lakosság 5-10 százalékánál alakul ki, de az életkorral nő a gyakorisága, a hatvan felettiek esetében már minden ötödik embert érint. Száz epeköves beteg közül 4-5-nél fordul elő heveny epehólyag-gyulladás az élete során, azaz a felnőtt lakosság 0,5-1 százaléka szenved tőle. Megesik, hogy a gyulladás kövesség nélkül is kialakul, ilyenkor azonban rendszerint más, súlyos betegség húzódik meg a háttérben.
Az epehólyag-gyulladás rendszerint görcsös felhasi fájdalommal jár, amely legintenzívebben a jobb bordaív alatt jelentkezik, és kisugárzik a jobb lapocka irányába. Legtöbbször hányinger , hányás és magas láz is jelentkezik. Mivel az epe nem tud elfolyni, az epefesték (bilirubin) a vérbe kerül és megszínezi azt, ami miatt sárgaság jelentkezik. A tünetek legtöbbször kiadósabb étkezés után jelentkeznek, de ez nem minden esetben igaz.
Hogyha a gyulladás csak az epehólyagot érinti, a tünetek kezdetétől számított 48 órán belül el tudják távolítani azt, általában laparoszkópos műtéttel. Azonban ha letelt a 48 óra a szövetek sérülékenyebbé válnak, ezért várni kell a gyulladás megszűnéséig, mintegy 6 hétig. Ebben az időszakban szigorú diétát és ágynyugalmat javasolnak az orvosok, valamint görcsoldókat és antibiotikumot írnak fel. Ha az epeutakban is van kő, azt fontos mielőbb eltávolítani, nehogy a gyulladás a májra is átterjedjen, mert ott tályogot is okozhat.