Mi okozhat veseelégtelenséget?

A veseelégtelenség nagyon súlyos probléma, mely kialakulhat lassan, több év alatt, de nagyon gyorsan, néhány óra alatt is. Számos betegség és rendellenesség állhat a hátterében. Érdemes ezekkel röviden megismerkedni.

A veseelégtelenség visszavezethető vagy valamilyen krónikus betegségre, mely lassan, az évek folyamán fokozatosan tönkreteszi a veséket; illetve általában sérülésre, balesetre, traumára, mely miatt például jelentősen romlik vagy teljesen meg is szűnik a vesék vérellátása, így az abban található sejtek, szövetek pusztulásnak indulnak, és emiatt alakul ki a veseelégtelenség .

Mit kell tudni a kiszáradásról? A szervezetünknek vízre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön, és ha a felhasznált folyadékmennyiség nagyobb, mint amit elfogyasztunk, kiszáradhatunk. Ez a nagy melegben különösen veszélyes lehet. Hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk ellene? A veseelégtelenséget okozó problémákat csoportosíthatjuk például aszerint, hogy mely területen következik be a trauma. A prerenális, vagyis vese előtti okok között találhatjuk a jelentős vérveszteséget okozó külső vagy belső traumát, a súlyos kiszáradást (például a hányással, hasmenéssel járó betegségek következményeként), a megfelelő folyadékbevitel hiányát, elmaradását, vagy a vesébe vezető vérerek sérülését, elzáródását. Veseelégtelenséget okozhatnak bizonyos gyógyszerek, például a vízhajtók is.

Veseelégtelenséget okozhat a nem megfelelő folyadékpótlás is

Veseelégtelenséget okozhat a nem megfelelő folyadékpótlás is

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vesét magát is érintheti a betegség vagy a veseelégtelenséget okozó probléma, ezek közé tartozik például a szepszis , a myeloma multiplex , illetve a rhabdomyolizis . Bizonyos gyógyszerek túlzásba vitt használata is a vese károsodását okozhatja, ezek közé tartoznak például a nem szteroid gyulladáscsökkentők, az antibiotikumok, a lítium, vagy a jódtartalmú szerek.

A posztrenális, vagyis vese utáni okok közé azok a problémák tartoznak, melyek a vizeletkiválasztást érintik (például valami miatt meggátolják, hogy a vizelet kiürülhessen a szervezetből, így az visszakerülhet a vesébe vagy a nyomás miatt okozhat gondot). Ezek közé tartoznak például a húgyvezeték vagy a húgyhólyag sérülése, roncsolódása, elzáródása, a daganatos betegségek, a prosztata megnagyobbodásával járó betegségek, de a vesekövek is.

A krónikus veseelégtelenség esetén bizonyos betegségek hosszú évek alatt teszik tönkre oly mértékben a vesét, hogy egy idő után az képtelen lesz ellátni a funkcióját. Ezek közül a leggyakoribbak a nem karbantartott cukor- és magasvérnyomás-betegség , valamint a krónikus glomerulonephritis, mely a vesék mirigyállományában található hajszálér-gomolyagok gyulladását jelenti.

Ritkább esetekben eredményeznek veseelégtelenséget a következő betegségek: nephrotikus szindróma, policisztás vesebetegség és refluxos nephropátia.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra