Mi történik a szervezetünkkel, ha kevés rostot eszünk?

A megfelelő rostbevitellel nem csak a székrekedést kerülhetjük el: fontos szerepet játszik az egészséges testsúly fenntartásában, csökkenti a szívbetegségek kialakulásának esélyét, sőt bizonyos ráktípusok megelőzésében is szerepe van. A rosthiányos táplálkozás már rövidtávon is panaszokat okozhat!

A rostbevitelnek legalább akkora szerepe van az egészséges táplálkozásban, mint például a vitaminban, ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztásának. Azokat a növényi eredetű szénhidrátokat hívjuk így, amelyet a szervezetünk nem tud teljesen megemészteni, ezért a vastagbélbe is eljutnak. Oldható, illetve oldhatatlan formáját is megkülönböztetjük, és mindkettőnek komoly hatása van az egészségünkre.

Ételek, amik székrekedést okoznak A székrekedés gyakran puffadással, hasi fájdalommal jár együtt, és az aranyér kialakulásáért is sokaknál felelős. Éppen ezért amellett, hogy igyekszünk rostban gazdagon táplálkozni, és sok folyadékot fogyasztani, érdemes bizonyos ételek fogyasztását visszafogni. Kattintson a részletekért!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a férfiaknak 38 gramm, a nőknek pedig 25 gramm rostot kellene minden nap elfogyasztani, melyeknek nagyjából 70 százalékát az oldhatatlan formája kell, hogy adja. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ 2016-os tanulmánya szerint a magyar lakosság a javasoltnál kevesebb, átlagosan 22,7 gramm rostot fogyaszt naponta. A tartósan rosthiányos étrend pedig számos komoly betegség kialakulását elősegíti, de az alább felsorolt panaszok némelyike már rövidtávon is jelentkezhet.

Székrekedés

A székelési problémák a rosthiányos táplálkozás első jelei, székrekedés esetén ezért első dolgunk legyen, hogy rostban gazdagabb ételeket fogyasztunk. Fontos emellett a bőséges folyadékbevitel is, ami nagyjából 2 litert jelent naponta. Ha nincs megfelelő mennyiségű folyadék a szervezetben, a rostok a nedvességet a bélfalból fogják elvonni, ez pedig inkább a székrekedés kialakulását segíti elő.

Állandó fáradtság

Ha túl sok cukrot, fehér kenyeret, tésztafélét, vagy más feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, az hirtelen megemeli a vércukorszintünket , amelyre a szervezetünk több inzulin termelésével válaszol. Emiatt pedig napközben enerváltnak, fáradtnak érezhetjük magunkat, ami a munkavégzésünkre és a magánéletünkre is negatív hatással lehet. Hogyha azonban az étrendünk több növényi rostot tartalmaz, a vércukorszintünk, azzal együtt pedig az energiaszintünk is kiegyensúlyozottabb marad.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az elégtelen rostbevitel miatt napközben is fáradtabbak lehetünk
Az elégtelen rostbevitel miatt napközben is fáradtabbak lehetünk

Hízás

Aki túl kevés rostot fogyaszt, annak több okból is problémát okozhat a helyes testsúly megőrzése. A rostban gazdag ételek sokáig biztosítanak teltségérzetet, míg az egyszerű szénhidrátok elfogyasztása után már egy-két órával újra éhesek lehetünk - a visszatérő falásrohamok pedig rengeteg plusz kalóriát jelentenek. Ráadásul a vércukorszint ingadozása miatt az imént említett fáradtság is állandó gondot okoz, ami miatt sokkal nehezebben tudjuk rávenni magunkat a sportolásra. A rostszegény táplálkozásnak emiatt a testsúlyunkra is komoly hatása van.

Rendszeres puffadás

A rosthiány egyik jellemző tünete lehet az állandó puffadás is, ami rendszerint a székrekedéssel jár együtt. Megfelelő mennyiségű rost hiányában ugyanis az emésztés lelassul, bizonyos anyagok a kelleténél több időt töltenek a tápcsatornában, ami fokozott gázképződést eredményezhet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kelleténél több növényi rost fogyasztása is túlzott gázképződést eredményezhet, törekedni kell ezért a kiegyensúlyozott és változatos táplálkozásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra