Gyorsételek
A burgerek, a sült krumpli és jó néhány egyéb, gyorséttermekben kapható fogás jellemzően rostokban szegény, és nagyon zsíros. Lassabban ürülnek ki a gyomorból, és sok bennük a nátrium , ami folyadék visszatartáshoz vezethet a szervezetben, ettől pedig lelassul az emésztés.
Tejtermékek
A sajtok, jégkrémek és tej gyakran lehet felelős a székrekedésért , bár olyanok is vannak, akikre nincs ilyen hatással. Az immunoglobin nevű tejfehérje okozhatja az emésztési gondokat, így az ilyesmire hajlamosak inkább csak ritkábban fogyasszanak ilyesmit. Ugyanakkor a joghurtban és kefirben található probiotikumok támogatják az emésztést, így ezeket akár minden nap ehetjük.
Kekszek, sütik és péksütemények
Sok bennük a zsír, viszont kevés a rost és a folyadéktartalmuk is igen alacsony, így ha gyakran eszünk ilyesmit, akkor nagyon valószínű, hogy székrekedésünk lesz. Ha édességek kívánunk, együnk egy tál bogyós gyümölcsöt, sült almát vagy körtét, vagy olyasmit, amiben sok a zab vagy a zabpehely .
Cukorka
A cukor önmagában még nem okoz székrekedést, de mivel a sok hozzáadott cukrot tartalmazó ételekben nagyon kevés a rost és az egyéb tápanyag, ha túlzásba visszük őket, akkor az nem lesz jó hatással a szervezetünkre.
Banán
A banánból az éretlen az, amit jobb elkerülni, mert sok benne a tannin, amitől nem csak az íze lesz keserű, de székrekedést is okozhat.
Paleo diéta
Mivel az ilyen jellegű étrendben szinte egyáltalán nem szerepelnek gabonafélék, még teljes kiőrlésűek sem, megeshet, hogy bizonyos fontos élelmi rostokhoz nem jut hozzá a szervezet. Ezek nélkül pedig az emésztési folyamatok nem tudnak megfelelően végbe menni.
Forrás: prevention.com