Miért fontos a lép?

Noha lép nélkül képes élni az ember, de mégis nagyon fontos ez a leginkább vérrel telt szivacshoz hasonlítható nyirokszerv. A lépünk felel ugyanis a vér minőségéért.

Ez az ökölnyi nagyságú szervünk a hasüreg bal oldalán, a bordaív alatt, a gyomor mellett, igen jól védett helyen található. Ha egészséges, ki sem tapintható. Funkciói közé tartozik az elöregedett vörösvértestek lebontása, vérraktárként is szolgál, limfocitákat és immunanyagot termel, valamint különböző anyagokat tárol, ha ezek valamilyen ok folytán felszaporodnak a szervezetben (glikogén, foszfatida, cerebrosida, koleszterin).

A lépünk felel a vérünk minőségéért

A lépünk felel a vérünk minőségéért

Két egymástól jól elkülöníthető részre osztható, egyik a vörös pulpa, a másik pedig a fehér pulpa. Ezek feladatai is eltérőek. A fagocita-funkciót ellátó vörös pulpa a kóros alkotóelemeket szűri ki a vérből, míg a fehér pulpában termelődnek a limfociták: a B-limfociták ellenanyagokat állítanak elő, míg a T-limfociták közvetlenül pusztítják el a kórokozókat. A lép szerepe különösen az úgynevezett tokos baktériumok elleni küzdelemben jelentős.

Noha eddig nem nagyon tudták, hogyan szűri ki a nem megfelelő vörösvérsejteket, most viszont felismerték, hogy csak akkor térhet vissza a véráramba a vörösvértest, amennyiben fizikai karakterei megfelelőek: ha átférnek az interendotheliális réseknek nevezett apró lyukakon. Amennyiben ugyanis a vörösvérsejt alakja vagy mérete megváltozik, már nem jut vissza többé a véráramba.

Előfordul azonban, hogy egyes betegségek miatt, mint amilyen az öröklött spherocytosis a vérsejtek bennragadnak a lépben és anémiát okoznak. Más betegségek, mint a malária, a leukémia vagy a limfómák lépmegnagyobbodást okoznak, ami rossz hatással van a szerv szűrőképességére.

A lép, mint immunszerv közel sem annyira ismert, mint a féregnyúlvány (vakbél) és nagyon sokan remekül elélnek nélküle. Egy új kutatás szerint mégis fontosabb szerepet játszik az immunrendszer működésében, mint gondoltuk. Részletek!

Az emberi lép felépítése jelentősen eltér a laboratóriumi állatokétól, így a szűrőképességét nehéz vizsgálni. Az invazív vizsgálatok, mint a biopszia, komoly vérzést okozhatnak a lépben, ezért nem szívesen alkalmazzák őket. A Carnegie Mellon University kutatói számítógépes modellezéssel próbálták feltárni az emberi lép működését, s ennek során sikeresen szimulálták a vérsejtek haladását át a lépen, s azt is, hogy milyen deformáción esnek át a szűk réseken való átkeléskor.

A sikeres tesztek után azt remélik, hogy a jövőben jobban megértik a lép működését, s ezáltal több veszélyes betegségről is újabb adatokat nyerhetnek, i8lletve jobb gyógymódok dolgozhatók ki.

Forrás: nih.gov

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra