Az amerikai Gyógyszertudományi Intézet (Institute of Medicine, IOM) 2010-ben állapította meg a napi 600 IU-s értéket, ezt viszont többen bírálták azóta, mondván, a napsütés mértékétől is függ, hogy mennyi D-vitamin található szervezetünkben, így a napsütés által kevésbé érintett területeken nagyobb mennyiséget lenne javasolt szedni. Most pedig olyan kutatások láttak napvilágot, amelyek szerint az IOM ajánlati olyannyira tévesek, hogy a D-vitaminból gyakorlatilag tízszer többet kellene szednünk.
Az IOM tévedésével kapcsolatban először 2014 októberében jelent meg kutatással alátámasztott "ellentanulmány": a University of Alberta két kutatója a Nutrients szaklapban publikálta kutatásait. Elmondásuk szerint átvizsgálták visszamenőleg az IOM kutatásait és statisztikai hibát találtak bennük: az intézmény ugyanis túl alacsony átlagértékhez viszonyítva adta meg a D-vitamin ajánlott fogyasztási mennyiségét , így pedig nem is lehet egészséges D-vitamin szintet elérni egy szervezetben sem. Kutatásaik szerint egy felnőtt szervezetnek napi több mint 8000 IU-ra lenne szüksége D-vitaminból – igaz, kutatásaik során egy önkéntes sem szedett többet napi 2400 IU-nál, hipotézisük így bizonyítatlan maradt.
2015 márciusában a University of San Diego és a Creighton University kutatói szintén a Nutrientsben publikálták egy új kutatás eredményét: az ebben résztvevő önkéntesek a szokásosnál jóval több D-vitamint szedtek – az eredmények pedig arra mutattak, hogy a napi D-vitamin fogyasztandó értékének átlagosan 7000 IU körül kellene lennie és a 10 ezer IU sem tűnik veszélyesnek.
Ezen kutatás is úgy véli: az IOM anno statisztikai félreértésre alapozva adta meg az ajánlást. Ezen hiba pedig kifejezetten aggasztó annak fényében, hogy a D-vitamin-hiány a világ egyik leggyakoribb egészségügyi problémája: a felnőttek és gyermekek mintegy 30-50 százaléka szenved ettől és az emiatt fellépő demenciától .
Ha félelmeink vagy kétségeink lennének D-vitamin-szintünkkel kapcsolatban, az a legegyszerűbb, ha kérünk egy laborvizsgálatot: értékünknek 45-50 µg/mL körül kellene mozognia. Ha alacsonyabb, forduljunk étrendkiegészítőhöz vagy változtassunk étrendünkön: a D-vitamint zsírosabb halakból , sajtból, májból, tojásból vagy napozással tudjuk beszerezni.
Érdemes azt is tudnunk, hogy szükségletünk annál nagyobb, minél idősebbek vagyunk, mivel az életkor előrehaladtával lelassul testünk D-vitamingyártó képessége, illetve minél nagyobb testsúlyunk van, annál több D-vitaminra van szükségünk.