Miért veszélyes, ha nem kezeljük az aranyeret?

Az aranyér gyakori, de nem kifejezetten veszélyes betegség. Azonban, ha nem kezeljük, olyan szövődményeket okozhat, amelyek már sebészeti beavatkozást igényelhetnek.

Az aranyér két változatát ismerjük: a belső, tünetmentes aranyeret, amit gyakran észre sem veszünk, ugyanis nem okoz problémát, valamint a külső aranyeret, amely fájdalmas, kellemetlen gyulladásként jelentkezik. Nézzük, milyen szövődményeket okozhat az aranyér.

A betegség leggyakrabban előforduló szövődménye az aranyeres krízis. A krízis az aranyeres csomók kizáródását jelenti, ilyenkor az aranyér begyullad, duzzadt és fájdalmas lesz. Mindez babszem méretű, kemény, fájdalmas csomót jelent, amely tapintható a végbélnyílásnál.

Az aranyeres krízis nagy fájdalommal jár

Az aranyeres krízis nagy fájdalommal jár

Ez az állapot hőemelkedéssel, időnként lázzal jár, amelyet gyengeség, elesettség érzése is kísér. Az aranyeres krízis rendszerint komoly fájdalommal jelentkezik. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, elsősorban proktológus tud segíteni. A szakorvos gyógyszeres kezelést ír elő, azonban ha nagy a baj, sebészeti beavatkozás is szükséges.

Az aranyeres krízis újabb szövődményhez vezethet, ugyanis a csomókban gyakran képződik vérrög, mivel a véráramlás lelassul a pangó vér miatt. A könnyen kitapintható csomót állandó fájdalom jelzi, de be is gyulladhat, sőt ki is fekélyesedhet a felülete, így vérzést is tapasztalhatunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Bár az aranyér leginkább a harminc feletti korosztályt érinti, ritkán előfordulhat, hogy akár kisgyerekeknél is kialakulhat. Összegyűjtöttük, mit tehetünk a betegség megelőzéséért, illetve kezeléséért. Az aranyér gyakran jár vérzéssel, ha pedig a jelenség sokszor ismétlődik, kialakulhat a betegség következő szövődménye, a krónikus vérszegénység. Amennyiben többször tapasztaljuk a vérzést, forduljunk orvoshoz. A betegség miatt a nyálkahártya is berepedhet, ami komoly fájdalommal jár.

Amennyiben az aranyeres betegség elhanyagolt állapotba lép, előfordulhat a végbélnyálkahártya előesése, amely széklettartási problémákat okoz, hiszen a végbél záróizma funkcióját veszti. Ha el akarjuk kerülni a kellemetlen és fájdalmas műtéti beavatkozást, érdemes orvoshoz fordulni, már a legelső tüneteknél.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra