A hideg nem csak azért kellemetlen, mert nincs az a mennyiségű ruha, amiben ne fagyna át az ember hosszú távon, hanem azért is, mert bizonyos betegségekre nagyon rossz hatással van.
Szív- és érrendszeri betegségek
A hideg hatására fokozódik a görcskészség, így akik magas vérnyomással küzdenek, azoknál gyakran kialakulhat hideg hatására mellkasi fájdalom, fejfájás, rosszullét.
Az alacsony hőmérséklet a szívbetegeknél anginás rohamot eredményezhet, de a szívelégtelenség tüneteit is súlyosbítja. Hideg hatására az erek összehúzódnak, így a szívizom kevesebb vérhez jut, mint amennyi szükséges lenne számára. Emiatt keringési elégtelenség léphet fel és előfordulhat, hogy elzáródik egy koszorúér, így a szívinfarktus veszélye sokkal nagyobb.
Hidegben megnövekszik a hirtelen szívhalálok száma, ezért mindenképpen figyeljünk oda magunkra! Akinek magas a vérnyomása, vagy szívbeteg, az nagyobb veszélyben van, így jobb, ha nem tartózkodnak hosszabb ideig a hidegben és jobb, ha kerülik a fizikai munkát is.
Pszichiátriai betegségek
A téli depresszió , levertség nem újkeletű jelenség, sokunk rosszabb hangulatú a téli hónapok alatt. De mik a tünetek?
Legjellemzőbb tünetei az alábbiak:
-negatív gondolatok
- megnövekedett alvásigény
- állandó fáradtság
- magasabb szénhidrátbevitel
- zárkózottság
- csökkenő koncentrációs készség
- gyenge immunrendszer.
A téli depresszió a legtöbb esetben nem súlyos, de mindenképpen oda kell rá figyelni, hiszen, más depresszív betegségeknél, itt is kialakulhat egy súlyosabb változat. Ha tapasztaljuk a tüneteket, töltsünk minél több időt a levegőn, igyekezzünk többet sportolni, egészségesen táplálkozni.
Légzőszervi betegségek
A légzőszervi megbetegedések sokkal gyakoribbak télen, gondoljunk csak a náthára, influenzára , asztmára. Alapvetően azért van ez így, mert a betegségeket okozó vírusok, baktériumok könnyebben meg tudják támadni az immunrendszerünket, mivel a védekező sejtek működése nem olyan hatékony. Emellett télen gyakrabban vagyunk zárt térben, így a kórokozók is könnyebben terjednek.
Télen nagyon fontos a megfelelő kézhigiénia! Mossunk alaposan kezet, tüsszentsünk zsebkendőbe! Emellett emeljük meg a vitaminbevitelt, hiszen ilyenkor kevesebb zöldséget, gyümölcsöt tudunk fogyasztani.
Bőrbetegségek
Egyes bőrbetegségek súlyosbodnak télen, ilyen az ekcéma , a rosacea, a pikkelysömör, vagy az atópiás dermatitisz, de az egészséges bőr is megsínyli a hideg időjárást. Azért van ez így, mert a hideg, szeles időjárás és a lakás fűtött, száraz levegője erősíti a tüneteket. A kevés napfény és vastag ruházat nem engedi, hogy a bőr fényhez és levegőhöz jusson.
Ahhoz, hogy a bőrbetegségek ne lángoljanak fel, érdemes természetes anyagokból készült ruhát viselni, több időt tölteni a friss levegőn. Ha szükséges, forduljunk bőrgyógyászhoz, aki segíthet megtalálni a megfelelő kozmetikumot. Kerüljük az erős, csípős ételeket, az alkohol és a dohányzást is!