Fontos persze leszögezni, hogy ez a technika egy kiegészítő gyógymód, ami a hagyományos orvoslás eljárásait hivatott erősíteni. Ennek megfelelően a kezelés csak orvos által felállított diagnózis alapján kezdhető meg. Ennek hiányában csupán frissítő masszázs végezhető el.
A reflexológia alapvetése, hogy első sorban talpunk, tenyerünk és fülünk megfelelő pontjainak nyomkodásával, dörzsölésével, ingerlésével valamennyi szerv működését javítani lehet testünkben. Mindez igen hatásosnak bizonyulhat egyes betegségek megelőzésében, akárcsak utólag, a gyógyulási folyamat segítésében.
Mindenre kiterjedő gyógyhatás
A reflexzónamasszázs egy-egy kezelése 30-60 percig tart. Ilyenkor a terapeuta nemcsak a kezelendő testrész, hanem a kiválasztó szervek zónáit is minden esetben stimulálja. Az alkalmazható módszerek közül a talpmasszázs a leginkább elterjedt, amelynek kényelmi szempontból nagy előnye, hogy közben a páciensek hétköznapi ruhát viselhetnek, csupán a lábukat kell a cipő és zokni levételével szabaddá tenniük.
Ezzel a technikával erősíthető az immunrendszer , valamint serkenteni lehet általa az anyagcsere-folyamatokat. A megfelelő pontok ingerlésével csökkenteni lehet a fizikai fájdalmakat és a stresszt. Légzőszervi és keringési betegségek, pajzsmirigyproblémák, emésztési gondok esetén egyaránt kifejezetten ajánlott a reflexzónamasszázs alkalmazása.
A reflexzónamasszázs határai
Lévén, hogy a megfelelő zónákon keresztül valamennyi testrészre hatni lehet, a masszázsmódszer csak kevés betegség esetén nem nyújt segítséget. Nem érdemes ugyanakkor reflexológiai kezelést végezni lázas betegségek, fertőzések, akut gyulladások, egyes lábsérülések és trombózis esetén, ahogy nem javasolt terhes nők számára sem.
Bár jótékony hatásai széles körben elfogadottak, a reflexológia önmagában nem alkalmas sem diagnosztizálásra, sem gyógyításra. Egészségügyi problémák esetén először mindig konzultáljunk orvossal!