Mire van szükségünk, amikor kívánunk valamit?

Sokan ismerhetjük azt a kínzó érzést, amikor egy bizonyos ételt vagy ízt kívánunk kitartóan és a poklok poklát éljük meg, ha nem jutunk hozzá.

Az érzés nem feltétlenül az ételről szól, inkább az azokban található ásványi anyagokról - ha valamit hiányol szervezetünk, agyunkkal közli: az olyan anyagokban gazdag ételeket kell fogyasztanunk. Válogatásunkban öt ilyet gyűjtöttünk össze.

Amit kívánunk: valami édes

Ami hiányzik: króm

Miért fontos a cink? A cink az emberi szervezetnek fontos anyagok közül a nyomelemek csoportjába tartozik. Jelenléte számos enzim működéséhez nélkülözhetetlen. Tudjon meg többet, kattintson ! Ha étkezés közben finomított cukrot és szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe, az gyorsan bekerül a véráramba és megbillenti a vércukrunkat , aminek hatására szervezetünk több inzulint kezd el termelni - ennek hatására áll vissza vércukrunk a normális szintjére. Ha túl mélyre esik le a vércukrunk, úgy érezhetjük, hogy szükségünk van valami édesre. Ugyanakkor minél több édeset eszünk, annál jobban kívánjuk. Ahhoz, hogy ezt a fajta cukoréhséget kontroll alatt tudjuk tartani, ajánlott krómot bejuttatnunk a szervezetünkbe: ez az ásványi anyag segít egyensúlyban tartani inzulinszintünket.

Érdemes egészséges reggelivel kezdenünk a napot, amely fehérjét is tartalmaz, nem csak szénhidrátot, majd később tanácsos zöldségeket is fogyasztani a nap folyamán. Így, amikor elérkezünk a délután 4 óra környékéhez, garantáltan nem zuhan le úgy a vércukrunk, hogy valami édességgel kelljen kiegyensúlyoznunk. Krómot találhatunk amúgy májban, vesében, csirke- és marhahúsban, krumpliban, sárgarépában, brokkoliban, spárgában és tojásban is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amit kívánunk: csokoládé

Ami hiányzik: magnézium

A csokoládééhséget mind ismerhetjük, de arra kevesen gondolhatunk, hogy ilyenkor magnéziumot kíván a testünk. Az emberek közel 80 százalékának nem található meg a magnézium a napi étrendjében: pedig ez a tápanyag segít az immunrendszernek leküzdeni a gyulladásokat, csökkenteni a stresszt. De jót tesz a csontokkal is.

Ilyen esetben nyugodtan fogyasszunk egy kockányi fekete, körülbelül 70 százalékos kakaótartalmú csokoládét, de ha valamilyen ok miatt inkább mást ennénk, jó ha tudjuk, a kelkáposzta, a spenót vagy a mángold például magnéziumgazdag táplálék. A mandula, a napraforgómag, a kesudió, a pekándió vagy a fenyőmag szintén jó magnéziumforrás. Emellett azzal is kísérletezhetünk, hogy lazac, tonhalat vagy makrélát csempészünk legalább heti egyszer étrendünkbe. Egy fél csészényi pirított szójabab pedig napi magnéziumszükségletünk felét biztosítja, míg egy avokádó a napi szükségletünk 15 százalékának felel meg.

Amit kívánunk: nehéz ételek

Ami hiányzik: triptofán

Ha kenyeret, tésztát, krumplit kívánunk - ha mindegy, hogy mit eszünk, csak szénhidrát legyen -, akkor ez azt is jelentheti, hogy testünk triptofánért, egy nagyon alapvető aminosavért kiált. Szervezetünk a triptofán segítségével állítja elő a hangulatainkat befolyásoló szerotonint. Enélkül rosszabb kedvünk lesz és sokkal idegesebbé is válhatunk.

Bár a szénhidrátokban nem található triptofán, a fogyasztásuk miatt történő vércukor-emelkedés ezen szempontból hasznos: több ilyen aminosavat irányít az agy felé. Ugyanakkor ha étrendünkben megnöveljük a fehérjék arányát, tojást, banánt és diót fogyasztunk, az garantáltan magasabb triptofán-szinthez vezet.

Amikor húst kívánunk szervezetünknek cinkre és vasra van szüksége

Amikor húst kívánunk szervezetünknek cinkre és vasra van szüksége

Amit kívánunk: hús

Ami hiányzik: vas, cink

A vas fontos szerepet játszik abban, hogy immunrendszerünk jó formában maradjon, mivel segít oxigént szállítani testünkben. Ha kevesebb vasat fogyasztunk, fáradtabbak és kimerültebbek lehetünk, manapság pedig erős trend a a vörös húsok mellőzése az étrendekből. Tanácsos lehet tehát hetente legalább egyszer vörös húst fogyasztani.

Ugyanakkor ha nagyon kívánjuk a húst, akkor lehet, hogy szervezetünk a cinkre éhezik jobban és nem a vasra. A cink szintén az immunrendszer jó állapotban tartásáért felelős: ha alacsonyabb szinten van, sokkal könnyebben fázhatunk meg, kaphatjuk el az influenzát. Ugyanakkor a cink hajunk, körmeink és bőrünk jó állapotáért és szépségéért is felelős. Ha a vörös hús mellett más cinkforrást keresnénk, fogyasszunk nyugodtan lencsét, spenótot, sajtot vagy teljes kiőrlésű kenyeret.

Amit kívánunk: só

Ami hiányzik: nátrium

Ha sós ételeket kívánunk, az egyértelműen annak a jele, hogy kevés nátriumot juttatunk a szervezetünkbe - ez általában dehidratáció után következik be, edzés, betegség vagy jelentős alkoholfogyasztás után. Ha gyorsan akarunk nátriumot bevinni, együnk szárított szardellát vagy sós popcornt. Ha ez az ötlet annyira nem tetszik, zellert és sárgarépát is ehetünk: ezekben is található ugyanis nátrium.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.