Szemész
Mit figyel?
Vörösek-e szemhéjaink vagy vannak-e dudorok a szemhéjak környékén?
A szemhéjak környékén lévő érzékeny szövetek beduzzadhatnak vagy bevörösödhetnek, ha allergiásak vagyunk egy új kozmetikai termékre, legyen az szemfesték vagy akár egy sampon. A szemhéj ráadásul ezek mellett, érdekes módon, ételallergia miatt is beduzzadhat - a vörösség és a szemfolyás pedig szemégést és elmosódott látómezőt eredményezhet, ezt pedig vélhetően nem akarjuk megélni.
Hogy segíthet?
A tüneteket antibiotikus vagy szteroidos szemcseppel, esetleg helyi alkalmazású hidrokortizonos krémmel lehet kezelni. Ami az alaposabb megoldásokat illeti: ha érzékeny bőrünk van, használjunk extra illatanyagokat nem tartalmazó termékeket. Tegyük félre az összes olyan készítményt, amit szemünk környékére használtunk és esetleg az allergiát okozhatta. Kezdjük el egyesével újra kipróbálni ezeket és nézzük meg, melyik válthatott ki allergies reakciót. Ha nem sikerül rájönnünk, mi okozta a problémát, bőrgyógyászunk segíthet azzal, hogy egy átfogó allergiatesztet végez rajtunk.
Pszichiáter
Mit figyel?
Vannak-e lerágott körmök vagy foltokban piros bőr?
A szorongás jelei a bőrön és a körmökön is megfigyelhetőek. A körömrágás lehet stressz, unalom vagy éppen a perfekcionizmus jele. És míg a szorongás közvetlenül nem okoz új bőrproblémákat, meglévő ekcémánkat vagy pikkelysömörünket képes tovább rontani.
Hogy segíthet?
Stressz okozta bőrproblémáinkat bőrgyógyászunk gyorsan kezelheti, de a stressz mögött rejlő igazi okokat pszichiáter segíthet felszámolni, ennek révén pedig a későbbi kitöréseket is elfelejthetjük.
Diabetológus
Mit figyel?
Vannak-e sötét, bársonyos bőrfoltok a nyak hátsó részén vagy a karok alatt?
A cukorbetegség kialakulását ezen sötét bőrfoltok (hivatalosabb nevükön: acanthosis nigricans) jelzik előre, ezek ugyanis a már kialakult inzulinrezisztencia jelei. Az inzulin ugyanis túlstimulálja a bőrt, ennek hatására alakulnak ki a sötét, igen jellegzetes foltok. Mivel a cukorbetegség gyakran öröklődik, ezért a betegek a bőrfoltokat nem a cukorbetegséghez kötik, hanem csak a genetikai háttérhez.
Bőrünk állapota sok esetben árulkodó lehet
Hogy segíthet?
Ha testhajlatainkban sötétebb foltokat látunk, túlsúlyosak vagyunk és családunkban van cukorbeteg, akkor mérjük vagy méressünk meg vércukrunkat. Lehet, hogy még nem vagyunk cukorbetegek, úgyhogy ilyenkor érdemes megkérdezni az orvosunktól: mit tegyünk, hogy csökkentsük a kialakulás esélyét. (Ha például testsúlyunk 7 százalékát letornázzuk, az egyharmadára csökkenti a kialakulás esélyét.)
Gasztroenterológus
Mit figyel?
Van-e a lábszáron fényesebb, vöröses csomó, viszkető, hólyagos kiütés a könyök, térd, fenék, hát vagy fejbőr környékén?
A statisztikák szerint az esetek 44 százalékában ezek a tünetek az IBD, azaz a gyulladásos bélbetegség velejárói. A gasztroenterológusok két igen gyakori bőrtünetre figyelnek: az egyik az erythema nodosium, a lábszáron található vöröses csomók, amelyeket immunrendszerünk válaszreakciója okoz, a másik pedig a dermatitis herpetiformis, a glutén által okozott viszkető, hólyagos kiütés. Ez utalhat egyébként még nem diagnosztizált gluténérzékenységre is.
Hogy segíthet?
Ha a bőrproblémákat okozó betegségeket, az IBD-t vagy a gluténérzékenységet kezeljük, azok enyhülésével a bőrön látható tünetek is eltűnnek. A lábszáron lévő vörös csomókat enyhíthetik a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek, a gluténérzékenység okozta bőrtüneteken pedig a dapsone-hoz hasonló antibiotikus hatású krémek enyhíthetnek.
Nőgyógyász
Mit figyel?
Található-e a szeméremajkakon fekete, barna, fehér, rózsaszínes vagy vörös folt?
Ritkán, de előfordulhat, hogy a szeméremajkakon is megjelennek a melanómára jellemző foltok. Sok bőrgyógyász kihagyja a szeméremajkak vizsgálatát gyakran azért, mert a pácienseknek ez kellemetlen. Ráadásul ezt a területet önellenőrzéssel nehéz átvizsgálni, ezért tanácsos nőgyógyászra bízni.
Hogy segíthet?
Ha nőgyógyászunk úgy véli, hogy melanómánk van, azonnal biopsziára fog minket küldeni.
Endokrinológus
Mit figyel?
Látható-e túl száraz bőr, gyér haj vagy törékenyebb köröm?
Ezen tünetek ugyanis pajzsmirigyproblémákra utalnak: a túltengés szárazabb, megvastagodott bőrfelületeket okoz, az alulműködés pedig törékenyebb körmöket vagy gyérebb hajat.
Hogy segíthet?
Ha bőrünk is kezd kiszáradni, emellett pedig testsúlyunk változik (bármely irányba), kimerültnek érezzük magunkat és alvásproblémáink vannak, csináltassunk egy vérképet és pajzsmirigyünket is vizsgáltassuk ki.