Négy hét alatt szokhat hozzá testünk a tavaszhoz

A tavaszi fáradtság jól ismert, a telet követő első meleg napok minden második embernél fáradtságot, kimerültséget, szédülést és keringési problémákat okoznak. A szervezetnek négy hétre is szüksége lehet, míg hozzászokik a tavaszhoz.

A télből a tavaszba történő átmenet, az állandó változás a meleg- és a hidegfrontok között nagy hatással vannak azokra az emberekre, akik egyébként is érzékenyek az időjárás változásaira - írja a német Gesundheit.de. Leginkább lelassítja, fáradtabbá és nyomottabbá - akár depresszióssá - teszi őket.

Ha a hőmérséklet emelkedik, az erek kitágulnak, a vérnyomás pedig csökken. Az időjárás ellen ugyan valóban nem tudunk tenni semmit, de a ránk törő fáradtságon sokat enyhíthetünk azzal, ha sokat vagyunk napon, levegőn, rendszeresen sportolunk és egészségesen táplálkozunk. Ahogy a nappalok újra egyre hosszabbak lesznek, és a hőmérséklet is emelkedni kezd, testünk természetes módon egyre nehezebben jön lendületbe, ezért mindenekelőtt a belső óránkat kell átállítani.

Betegséget is jelezhet a fáradtság Sok betegség a fáradékonyságot melléktünetként idézi elő. Ilyen például a szívelégtelenség, a multiplex sclerosis vagy a krónikus veseelégtelenség. Tudjon meg többet, kattintson! A tavaszi fáradtság valódi oka még máig nem tisztázott, bár annyi kiderült, hogy a szerotonin és a melatonin hormonok valamiképp szerepet játszanak az olyan tünetekben, mint a szédülés , a keringési problémák, vagy a fáradtság. A fény hatására termelődő szerotonin felelős a test aktivitásáért és a jó hangulatunkért, azaz minél többet vagyunk napon, annál több szerotonin termelődik. Ezzel párhuzamosan csökken a melatonin, vagyis az úgynevezett alvási hormon mennyisége, ami biztosítja a nyugodt alvást.

Ennek a folyamatnak köszönhető az, hogy míg télen hajlamosak vagyunk sokat aludni, addig tavasszal már egyre korábban felébredünk. Néhány egyszerű tipp, mit tegyünk a tavaszi fáradtság ellen:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Sétáljunk és mozogjunk sokat a napfényben.
  • A hideg-melegvizes fürdő erősíti az immunrendszert.
  • Aludjuk ki jól magunkat este.
  • Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, zsírszegény húst, teljes kiőrlésű gabonát és hüvelyeseket.
  • Ha így is nehezen megy a koncentrálás, szedjünk vitamin-kiegészítőket, ásványi anyagokat és nyomelemeket.

Az átállás persze nem könnyű, ezért érdemes kapaszkodókat használni. Mivel a legfontosabb faktor a fény, alakítsuk napi ritmusunkat ehhez: feküdjünk és keljünk korán, a Nap ciklusának megfelelően. Csak ha ez sikerült, tudjuk igazán élvezni a friss levegőt és a megváltozott tavaszi színeket.

A tavaszi fáradtság számos problémát okozhat

A tavaszi fáradtság számos problémát okozhat

Ha valami megmaradt őseink vadászó-halászó életmódjából, az állandó túlélő-stratégiából, az a zsírok téli felhalmozása a szervezetben, ami viszont tavasszal érezteti a negatív hatását. Ennek ma már nem kell így lennie, ha az étrendünkön változtatunk, amin első helyen kell szerepeljen a vitaminokban gazdag friss gyümölcs és a zöldség.

A legjobbak a rostban gazdag spenót, saláta, sárgarépa, póréhagyma, ananász, citrusfélék és kivi, amelyek az agyműködést is serkentik. A tavaszi fáradtság hátterében ugyanis gyakran keringési rendellenesség áll, amit rendszeres testmozgással, gimnasztikával és nyújtással védhetünk ki. Ez több oxigént pumpál a szervezetbe, serkenti a mellékvesekéreg-hormon termelését, erősíti a szívet, a vérkeringést és az immunrendszert.

A testmozgástól egyébként a bőr is jobban érzi magát, az erősebb véráramlás miatt. Márpedig ha a bőrünk üdébb, mi magunk is annak érezzük magunkat! Ebben a masszás és a hideg vizes zuhany is sokat segíthet. De ne feledjük, tartós levertség esetén forduljunk orvoshoz, mert a tavaszi fáradtság ugyan jól kezelhető, de inkább bizonyosodjunk meg arról, hogy nem áll-e komolyabb betegség a háttérben.

Az összefoglaló a német www.gesundheit.de oldalán jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.