Nem hat a gyógyszer, ha így veszi be

Bizonyos gyógyszereknél különösen fontos, hogy például éhgyomorra vegye be, máskor az a gond, hogy a fényérzékeny tablettákat rosszul tárolják. Hét tipp, hogyan bánjon a gyógyszereivel.

Érdemes tárolóba tenni?

Sokszor gondot okoz - különösen az idősebb betegeknek - a gyógyszerek csomagolása. A legtöbb ezüstkorú három-négyféle gyógyszert is szed, és sokszor megkérik valamelyik családtagot, csomagolja ki a gyógyszert, dobozkákba, tárolókba rakják, ahonnan minden nap kiveszik a megfelelő adagot. Ám egyes gyógyszereket az eredeti csomagolásban kell tartani, mert bizonyos gyógyszerek fényérzékenyek vagy a levegő páratartalma is tönkreteheti őket.

Előfordulhat, hogy két különböző gyógyszer pontosan ugyanúgy néz ki, nagyon könnyű összekeverni őket. Ha tehát kiveszik a tablettát az eredeti csomagolásból, akkor a pirulának a speciális gyógyszertároló dobozkában a helye. Ráadásul ne a család vagy a barát csomagolja ki a készítményt, a beteg kérje a patikában a gyógyszerész segítségét, ha fáj a keze vagy túl erősen rá van csavarva az üvegre a kupak. A Meine Gesundheit hét fontos tanáccsal szolgál, hogy a gyógyszereket helyesen vegye be.

Ha túl nagy a tabletta

Egyes tablettákat nem szabad egyszerűen darabokra törni. Ha a "retard" feliratot írták a dobozra, tilos eltörni, és ez igaz a legtöbb drazsékra, a bevonattal ellátott gyógyszerekre is. Előbbieknél a bél bizonyos szakaszában szívódik fel a gyógyszer, utóbbiaknál pedig csak a védőbevonat leoldódása után szabad, hogy felszívódjon a hatóanyag. Ha ezeket eltörik, mellékhatások jelentkezhetnek: csökken a hatékonyságuk vagy túladagolás is előfordulhat.

Ha torkán akad a kapszula

A kapszulák és a tabletták különbözőképpen hatnak, máshogyan is kell bevenni őket. A kapszula esetén vegye a szájába a gyógyszert, majd egy korty vízzel, előrehajtott fejjel, nagyot nyelve, óvatosan vegye be. A tabletták esetében viszont hajtsa kissé hátra a fejét, úgy nyelje le a vizet és a gyógyszert, vigyázva, hogy a tabletta ne ragadjon a nyelvhez. A sokszor a filmeken látott mozdulat, amikor valaki hirtelen hátraveti a fejét, úgy veszi be a gyógyszert, nem javasolt.

Bizonyos gyógyszereket a javaslat szerint étkezés közben kell bevenni, ez megkönnyíti a helyzetet. De ilyenkor se joghurttal vagy túróval vegye be a gyógyszert, egy kis almapüré a legtökéletesebb erre. Ha ezek után is gondja van azzal, hogyan vegye be a gyógyszert, kérje a gyógyszerész segítségét.

Nem mindegy, mivel, és hogyan veszi be a gyógyszereket
NEM MINDEGY, MIVEL, ÉS HOGYAN VESZI BE A GYÓGYSZEREKET

Soha ne vegye be a gyógyszert fekve

Gyógyszereket soha ne vegyen be fekve, még a nagybeteg is legalább üljön fel a gyógyszerek bevétele idejére. Egyes esetekben feltétlenül fontos, hogy a beteg felüljön - ilyenek például a  csontritkulás  miatt szedett szerek. Miután bevette a gyógyszert, és ivott rá, egy kis ideig még maradjon a beteg ülve, hogy a gyógyszer biztosan azonnal elérje a gyomrot és ne akadjon el félúton.

Ha a gyógyszer keserű

A legjobb, ha a gyógyszert vízzel veszi be . A tea, a kávé, a tej vagy a szénsavas ital mellékhatásokat okozhat, illetve gátolhatja a készítmény felszívódását. Ha rossz ízű a gyógyszer, a páciens igyon elegendő vizet rá. Ha a cseppek nagyon keserűek, vannak esetek, amikor lehet némi cukorral ízesíteni, de előfordulhat, hogy a cukor módosítja a gyógyszer megemésztésének módját, ezért nem alkalmazható. Ha lehet a gyógyszer beszedésével egy időben enni, érdemes valami kellemes ízűt kikészíteni mellé.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha több gyógyszert kell beszedni egyszerre

Ne vegye be egyszerre az összes tablettáját. Egyenként, elegendő folyadékkal kell minden egyes kapszulát vagy tablettát külön-külön bevenni. Vízre nem csak azért van szükség, hogy le tudja nyelni, de az optimális hatás érdekében is. Ha a gyógyszert evés előtt vagy után kell bevenni, ezt az utasítást is tartsa be, mert nem csak a gyógyszer hatása változik, de az is, mennyire tolerálja a szervezet a hatóanyagot.

Rágótabletták

Ezeket nem szabad egészben lenyelni. Ha a rágótablettát nehéz szétrágni , kemény, vagy a betegnek protézisa van, inkább válasszon azonos hatóanyagú de más típusú gyógyszert: tablettát vagy kapszulát. Ugyanígy, ha nincs türelme a tablettát elszopogatni.

Ha a gyógyszer irritálja a nyálkahártyát

Egyes alkoholtartalmú cseppek irritálhatják a nyálkahártyát. Ilyenkor jó megoldás lehet, ha a cseppet vízzel keveri el vagy cukorral, esetleg egy falat kenyérre csepegtetve veszi be a gyógyszert. Természetesen itt is segít, ha jó adag vízzel öblíti le a gyógyszert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.