Szervezetünk napi biológiai órája, az ún. cirkadián ritmus , fontos szerepet játszik a vérünk molekuláinak koncentrációjának alakulásában, így a különböző napszakok során bevett gyógyszerek más és más módon fejthetik ki hatékonyságukat. Nem mindegy, hány óra van, mikor ettünk utoljára, és az sem, hogy mennyit aludtunk: a szervezetünk a fények és a hőmérséklet változásai alapján reagál a körülöttünk lévő világra, s így másképpen hatnak rá a különféle gyógyszerek is.
"Amikor egy betegség diagnosztikai kritériumain és kezelési tervén dolgozunk, létfontosságú, hogy a vizsgálat napszakát és a gyógyszeradagolás elosztását is komolyan figyelembe vegyük. Eddig is tudtuk, hogy a napszak a cirkadián ritmus függvényében hatással van a szervezetünk regenerálódási mechanizmusaira, de nem sejtettük, hogy ez a kölcsönhatás ilyen mértékű" - fejtette ki Debra Skene, a University of Surrey professzora.
A szakember azt is hozzátette, hogy a másként működnek a pacsirták és a baglyok , valamint a több műszakban dolgozók. "Fontos, hogy orvosként figyelembe vegyük a páciens szervezetének egyedi működését, szükségleteit" - fűzte hozzá.