A 24 órás EKG-vizsgálatot , (más néven holter) azoknál a szívbetegeknél alkalmazzák, akiknél fontos a ritmuszavarok, vagy olyan elváltozások kimutatása, amely esetleg egy egyszerű EKG-vizsgálat során nem biztos, hogy jelentkeznek. Különösen szívrohamok után gyakori eljárás, hogy a kardiológus egy napra felhelyezi a gépet, amellyel így a gyógyszeres kezelés hatásosságát is ellenőrizni lehet.
Kóros esetben ritmuszavarok , oxigénhiányos időszakok mutathatók ki, melyek esetleg egybeesnek azokkal az időszakokkal, amikor a beteg szívpanaszokat, szorító mellkasi fájdalmat érzett.
Hogy készüljünk fel a vizsgálatra?
A 24 órás EKG lényege, hogy a holter gépet egy napra felteszi a szakorvos, majd következő nap kell visszamenni a rendelésre, ahol szakszerűen leveszik, az eredményt pedig kiértékelik. Mivel a gép egész nap a testen lesz, nem szabad levenni és víz sem érheti, praktikus előtte mosakodni. Ha a páciens férfi és erős mellkasszőrzettel rendelkezik, érdemes leborotválni, hogy a szerkezet tappancsai jól feltapadjanak. A minél jobb eredmény érdekében hasznos, ha egy kis méretű jegyzetfüzetet is tartunk magunknál erre az egy napra, hogy az egyes tevékenységet (séta, étkezés, lépcsőzés, alvás) pontosan feljegyezhessük.
Nyakban hordható kis készülék
A vizsgálathoz öntapadó tappancsokat (elektródákat) ragasztanak a mellkasra, melyeket vezetékek segítségével kötnek össze egy hordozható kisrádió méretű szerkezettel, amely a nyakban lóg, és a szívből érkező elektromos jeleket rögzíti. Eközben a páciens nyugodtan végezheti napi megszokott tevékenységét, amit pontos időmegjelöléssel fel is kell, hogy jegyezzen.
A vizsgálat teljesen veszélytelen és fájdalommentes, pusztán a szerkezet viselése okozhat kis kellemetlenséget.