Roland Giger berni fül-orr-gégész szakorvos már az elején tisztázza a kérdést . "Az egészséges nyelvnek halványpiros színe van, felülete ugyanakkor nedves és sima. Az a normális, ha tiszta a rajta lévő réteg, amely befedi."
Az orvos szerint ez tartalmazza az elhalt sejteket, apró élelmiszer-maradékokat és baktériumokat is, melyek a természetes szájflóra részei. "Ez a réteg folyamatosan dörzsölődik az újabb és újabb étkezések alkalmával, így marad meg a tiszta színe."
- a barnás nyelv bél- vagy vesebetegséget jelezhet. Persze ha sok kávét iszunk, ne ijedjünk meg a barna nyelvtől.
- ha mélyvörös színű a nyelvünk, azt általában gyulladás okozza.
- a fehéres-sárgás elszíneződés mögött is bélbetegség állhat, de érdemesebb gombás fertőzésre gyanakodni, az gyakoribb.
- a nyelv befeketedik és szemölcsök jelennek meg rajta, ha az ízlelőbimbók túl gyorsan nagyobbodni kezdenek. Ilyen hatást általában antibiotikumok váltanak ki, vagy a legyengültimmunrendszera jele.
- a vastag fehér bevonat a nyelven gyomor- vagy bélrendszeri betegséget, esetleg gombás megbetegedést feltételez. Az influenza szintén fehér nyelvvel járhat.
Amit magunktól, otthon is elintézhetünk, hogy egy puha fogkefével, finoman lesikáljuk a nyelvünket lefekvés előtt, ha zavar minket a színes lepedék. Azonban ha két hétig nem szűnik meg a szokatlan bevonat, forduljunk orvoshoz.
A gyulladásos megbetegedések (vörös színű nyelv) esetén szintén két hét után kell szakemberhez fordulni, aki a gyulladás okát fogja keresni, mert annak megszüntetése vezet a nyelv gyógyulásához is. Roland Giger fül-orr-gégész azt ajánlja, hogy semmiképpen ne vegyük könnyedén a dolgot, ha a tünetek két hétig sem múlnak el, és alaposan vizsgáltassuk meg magunkat a háziorvosunkkal, vagy azzal a doktorral, akihez beutal bennünket.