Az egészségügyi minisztert várták kedden délutánra Győrbe, de ő csak üdvözletét küldte államtitkárával, dr. Kovács Attilával.
Úgy hírlett, Horváth Ágnes az egészségügyi reform további lépéseiről tartott egyeztetésen vett részt, az államtitkár tehát a biztosítási modellváltásról nem a koalíciós pártok kiérlelt álláspontját propagálta a fórumon, hanem az SZDSZ-ét.
Az államtitkár összefoglalóan ismertette a kisebbik koalíciós párt biztosítási koncepcióját. A hallgatóság pedig - kórházigazgatók, főorvosok, önkormányzati tanácsnokok, háziorvosok, szakszervezeti vezetők - elsősorban az egészségügy mindennapi gyakorlatában érdekeltek. Figyelemmel hallgatták az államtitkár érvelését a vegyes biztosítási modell nagyobb szabadságáról, a fejkvótáról, a szolidaritás elvéről, a törvényileg előírt profitplafonról. Érdekes volt a meghívott biztosítási szakember előadása. Fábián Attila , az OTP Garancia Biztosító vezérigazgató helyettese a felvázolt elveket elfogadható játéktérnek nevezte, de lényeges kérdéseket fogalmazott meg: A több biztosítós rendszerben hogyan lehet fenntartani az úgynevezett Teljesítmény Volumen Korlátozást (TVK)? Mit jelent az alapszolgáltatás, amikor az alkotmány szerint mindenkit megillet a magas szintű orvosi ellátás? A rendszerben hol van a járványügy, a közegészségügy? Megkapják-e a biztosítók a biztosítottak ellátásával kapcsolatos információkat, amelyek alapján ellenőrizhetik a valós teljesítéseket, a gyógyítás minőségét? A kérdésekre egyenlőre nincs válasz. Az államtitkár jelezte, legkorábban június végén lesz döntés a biztosítási rendszer átalakításáról, ami után kemény szakmai vita várható, végül az új rendszer stabilan 2009-től lesz bevezethető.
Mint ahogy várható volt, a hallgatóság soraiban ülők elsősorban konkrét problémákra, az egészségügy finanszírozásának napi kérdéseire szerettek volna választ kapni. Dr. Kovács Attila többször is elmondta, másfél hónapja még gyakorló orvosként (pályájának elején hat évig a mosonmagyaróvári kórházban dolgozott), intézményvezetőként maga is találkozott hiányosságokkal, és azon lesz, hogy változzon a helyzet. Az ősszel beterjesztik az alapellátás reform intézkedéseit. Nem lépnek vissza a magánosított háziorvosi rendszertől, de az orvosokat jobban érdekeltté teszik, hogy részt vegyenek továbbképzéseken, hogy több szűrővizsgálatot végezzenek, az alapellátás jobb minőségével pedig némileg tehermentesítsék a szakrendelőket, a kórházakat.
A kórháziak kihasználták az egészségügyi tárca második emberének jelenlétét, és a meghirdetett témától függetlenül az egészségügyi finanszírozás elégtelenségét tették szóvá a fórumon. A csornai kórház igazgatónője kérte az államtitkárt, hasson már oda, hogy az OEP fizesse ki a szerződés szerint járó összeget, mert csődbe mennek. Dr. Dézsi Csaba András megyei kardiológus szakfőorvos, a győri Szívcentrum vezetője elmondta, a volumenkorlát igazságtalan a kiemelt intézménnyel szemben. Míg a győri kórház központilag meghatározott működési területe a valamikori győri járás területe, erre a mintegy 280 ezer emberre szabták a finanszírozást, ugyanakkor például a szívcentrumban kénytelenek ellátni a soproni, a kapuvári, a mosonmagyaróvári és a csornai kórházi körzet infarktusos betegeit, és ezek kezelését nem téríti az egészségbiztosítási pénztár. Az államtitkár azt ígérte, két hónapon belül találnak megoldást, mert mint mondta, a rászorultaktól nem lehet megtagadni az ellátást.
2007-06-13 09:55
Forrás: Weborvos Forgács Sándor