Pajzsmirigyzavarnál ezekre figyeljünk

Magyarországon sokakat értint a jódhiány, így az ebből következő pajzsmirigy-alulműködés is gyakorlatilag népbetegségnek számít. Bár gyógyszerekkel kordában tartható a pajzsmirigyzavar, fontos, hogy ne csak a szervet kezeljük ilyenkor, hanem odafigyeljünk az egész szervezet egészségére.

A pajzsmirigy-alulműködés esetén igen sokat tudunk tenni egészségünk érdekében, ha az életmódunkra is odafigyelünk a gyógyszerszedés mellett. Dr. Bérczy Judit , a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa a pajzsmirigy-alulműködés terápiáját ismerteti.

Nem csak egy szerv, az ember beteg

A pajzsmirigyzavarokat az emberek többsége úgy kezeli, hogy beveszi az orvos által javasolt gyógyszert, és hátra dől: várja az eredmények javulását és a tünetek megszűnését. Pedig - akármilyen betegségről van szó -, kulcsfontosságú nem csak az adott szerv, hanem az egész test helyreállítása, azaz az állapot holisztikus terápiája.

Az orvosok körében egyre népszerűbb a nézet, hogy ne a betegséget, hanem magát a beteget gyógyítsuk. A holisztikus szemléletű gyógyításról itt olvashat bővebben .

A legfontosabb szabály, hogy a megfelelő életmód kialakítása nélkül nem lehet maximális eredményt elérni. Bár a gyógyszerek normalizálják az értékeket, a tüneteket nem feltétlenül mulasztják el - gyakran csak minimális javulást tapasztalnak a betegek. A pajzsmirigybetegségeket ezért ajánlott holisztikusan kezelni, mivel így nem csak maga a zavar szűnik meg, hanem az egész szervezet pozitív változásokon megy keresztül. Egy életmódváltással ugyanis helyreállhat a pajzsmirigy hormontermelése, amely az egész test működését befolyásolja.

pajzsmirigy, pajzsmirigy-alulműködés, pajzsmirigyzavar, kezelés, gyógyítás, holisztikus gyógyítás,
Pajzsmirigyzavar esetén nem elég a gyógyszer, életmódváltás is szükséges. Fotó: 123rf

"Manapság egyre többen értenek egyet abban, hogy a környezet és a belső, pszichés folyamatok igen komoly befolyást gyakorolnak a szervezetre, első körben a hormonális rendszerre. Ezért van az, hogy például környezetszennyezés, illetve stresszes életmód esetén gyakran jelennek meg hormonzavarok, majd utána egyéb, akár súlyos betegségek is, hiszen minden folyamat hormon érintettségű. Ebből kifolyólag célszerű összességében nézni egy-egy kóros állapotot: nem csupán a zavart, hanem az egész embert, az életmódját, családi hátterét, táplálkozását, mennyit mozog, mennyi stressz éri, hol lakik, és így tovább" - magyarázza a szakember.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A két legfontosabb: a gyógyszer és az étrend

Pajzsmirigy-alulműködés esetén a mirigy által termelt hormonok (T3, T4) a kelleténél kevesebb mennyiségben vannak jelen, így azt mindenképp pótolni kell. Ezért a páciensnek élete végéig gyógyszeres kezelésre van szüksége. A pajzsmirigy funkcióit azonban rendszeresen ellenőriztetni kell, hiszen előfordulhat, hogy időnként változtatni kell a gyógyszer adagján.

Mivel a pajzsmirigy-alulműködés hátterében gyakran a jódhiány áll, érdemes figyelni a jódban gazdag étrendre. Ezt azonban ajánlott az orvosunkkal egyeztetni, hiszen egyes állapotok - mint a Hashimoto-betegség - esetén a jód akár ronthat is a helyzeten. Jódot leginkább sushi, tengeri algák, jódozott só és jódtartalmú ásványvíz formájában lehet bevinni. Emellett érdemes lehet gluténmentes diétát is tartani, mivel több tanulmány szerint is gyakran együtt jár a két állapot. Fontos továbbá az elegendő rost, mert a pajzsmirigy alulműködése esetén igen gyakori a székrekedés. A glutamát nevű ízfokozót pedig jobb tiltólistára tenni, mert rossz hatással van az egész hormonális rendszerre.

Stresszkezelés és mozgás

Az állandó stressz jelenléte hamar hormonzavarokhoz vezethet. Ekkor ugyanis megnő a mellékvese által termelt stresszhormon szintje. Ha a magas kortizolszint állandósul, akkor a mellékvese kifárad. A stressz hatására továbbá emelkedik a prolaktin szintje is. Mindkét állapot összefüggésbe hozható a pajzsmirigyzavarokkal, így fontos, hogy amennyire csak tudjuk, csökkentsük a stresszt az életünkben. A helyes stresszkezelésben pedig nagy segítségünkre lehet például a meditáció vagy az autogén tréning.

A fentiek mellett nem szabad elhanyagolni a testmozgást sem. Bár sokan úgy gondolják, hogy a mozgás jelentőségét a szakemberek indokolatlanul felnagyítják, valójában egy sor pozitív egészségügyi vonzata van a sportolásnak. Ráadásul képes jelentősen csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot és plusz energiát ad. Éppen ezért ajánlott legalább heti háromszor mozogni, jó idő esetén pedig sétáljunk, kiránduljunk a szabad levegőn, amennyit csak tudunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra