A Holloway Egyetem, a Szent György Egyetem és a Kingston Egyetem (London, Egyesült Királyság) munkatársai felfedezték, hogy a citrusfélékben lévő naringenin olyan gyógyszer alapját jelentheti, amelyet sikerrel lehetne alkalmazni a policisztás vesebetegség kezelésében.
A policisztás vesebetegség
Az öröklődő kór kapcsán a vesékben zsákszerű, folyadékkal telt képletek fejlődnek ki, a működő veseállomány csökkenése szívroham, a szélütés (stroke) és az agyi értágulat kockázata is.
A policisztás betegek kezelésében a legfontosabb elem, hogy a folyamatot lehetőség szerint lassítani kell, a kialakult köveket el kell távolítani, a fertőzéseket pedig időben kell elkezdeni kezelni. A veseelégtelenség kezelése megegyezik a krónikus veseelégtelenség kezelésével. Végső esetben a művesekezelés vagy a veseátültetés a megoldás.
Mit tudnak a citrusfélék?
Jelen kutatás felfedte, hogy a naringenin, amely a citrusfélék egyik összetevője, a PKD2 nevű fehérjével lép kapcsolatba. A PKD2 szabályozási zavara okozza a ciszták képződését, és a gátlást amőbás modell segítségével sikerült elérni. Amennyiben a hatást emlőssejtek esetén is reprodukálni lehet, csökkenteni lehetne a veseciszták kialakulását. Ugyan Robin Williams professzor és munkatársai bizakodóan nyilatkoztak felfedezésükről, azonban a klinikai alkalmazásig még az állatkísérletes teszteknek is sikeresen kellene zárulniuk.