Reflux: a megelőzés lenne a legfontosabb

A reflux az egyik leggyakoribb emésztőszervi betegség, mégis nagyon kevesen fordulnak orvoshoz panaszaikkal. Pedig megfelelő kezeléssel megszüntethetők a kellemetlen tünetek.

Nyelőcsőégés, szájba visszaáramló gyomortartalom, égő érzés a torokban, krónikus köhögés, asztmás típusú nehézlégzés, mellkasi fájdalom. Ezek a reflux leggyakoribb tünetei, amelyek valamelyikével szinte mindenki találkozott már életében. A panaszokat ilyenkor az okozza, hogy a gyomorsav visszafolyik a nyelőcsőbe. A gyomor és a nyelőcső között van egy "szelep", egy záróizom, amely normális esetben csak arra az időre nyílik ki, amíg átengedi a táplálékot az egyik helyről a másikra. Ha ez a szelep nem zár jól, akkor a gyomorsav könnyen visszafolyhat a nyelőcsőbe, ahol kellemetlen, égő érzést okoz.

" Csecsemőktől aggastyánokig bárkinél előfordulhat a reflux" - mondja Tulassay Zsolt belgyógyász, gasztroenterológus. "Kórossá akkor válik, ha panaszok is jelentkeznek. Ha például valaki sokszor érzi úgy, hogy ég a gyomra, akkor már gyanakodhat refluxra. Ilyenkor valójában nem a gyomra, hanem nyelőcsövének az alsó része ég a visszaáramló gyomorsavtól. Ilyen esetben egy-két korty víz és a fej felpárnázása átmenetileg segíthet, de ha valakinél visszatér ez a kellemetlenség, érdemes kivizsgáltatnia magát" - tanácsolja a szakember.

Kezelni kell!

"Sajnos csak kevesen keresik fel az orvosukat, pedig ez betegség, amit kezelni kell, hiszen súlyos szövődményeket okozhat. A visszafolyó gyomorsav ugyanis izgatja a nyelőcsövet, ami nyelőcsőszűkület , nyelőcsővérzés, fekély vagy akár rák kialakulásához is vezethet a gyulladt területen" - magyarázza.

Ha többet szeretne olvasni a betegségről, annak kezeléséről és a szövődményekről, szemezgessen korábbi cikkeink közül a témában ! A reflux gyakrabban alakul ki túlsúlyos embereknél és kismamáknál, de a szűk ruházat is elősegítheti a gyomortartalom visszaáramlását. A késői étkezés és a zsíros ételek, a csokoládé, az alkohol- és kávéfogyasztás is hajlamosíthat rá. Először ezeket a tényezőket kell kiiktatni. Ha a panaszok továbbra sem múlnak el, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Ma már számos gyógyszer létezik a kezelésére, de csak azok hatékonyak, amelyek a gyomor savtermelését csökkentik. Így, ha a záróizmok nem is zárnak jól, legalább nincs, ami visszaáramoljon a nyelőcsőbe, és szövődményektől sem kell tartani. Mint minden betegségnél, a refluxnál is a megelőzés a legfontosabb. Kis odafigyeléssel, életmódváltással sokat tehetünk a kialakulása ellen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan kerüljük el?

- Ne együnk este hat után!

- Ne feküdjünk le az étkezést követő két-három órán belül!

- Ne igyunk cukros, szénsavas üdítőitalokat, kávét, alkoholt!

- Ne együnk zsíros, fűszeres, savas ételeket, édességeket!

- Ne cigarettázzunk!

- Ne viseljünk szűk ruhát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.