Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte: Ukrajnában csak a gyermekek fele van beoltva a gyermekbénulás (poliomyelitis) ellen, és a vírus továbbterjedésének is nagy az esélye – adta hírül az MTI. Ez egy újabb visszalépés a betegség világszintű kiirtásáért tett eddigi erőfeszítésekben.
A WHO megjegyezte, a vírus továbbterjedésének esélye a szomszédos uniós országokba, így Lengyelországba, Szlovákiába, Romániába és Magyarországra igen alacsony.
A gyermekbénulást okozó polio vírus szennyezett élelem vagy víz révén a szájon keresztül juthat a szervezetbe. Öt évnél fiatalabb gyerekek esetében gyorsan terjedhet, különösen ott, ahol nem megfelelő a higiénia. A betegség megtámadja az idegrendszert és órákon belül bénulást okozhat. Minden kétszázadik fertőzés maradandó bénulást eredményez.
A járványos gyermekbénulás már az ókorban szedte áldozatait, a XIX. században egyre gyakrabban fordult elő, és a XX. század első felében jelentős járványokat okozott. Magyarországon az első jelentős gyermekbénulás-járvány 1931-ben fordult elő, de a járványügyi helyzet igazán súlyossá az 1950-es évek közepétől vált. 1954-ben, 1957-ben és 1959-ben egyaránt súlyos járványok alakultak ki. Ekkor kezdték meg a szervezett oltást, aminek következtében a betegség nálunk teljesen eltűnt, az utolsó eset 1969-ben fordult elő.
A betegség megelőzésére kétféle oltóanyag van. A csecsemők a Di-aPer-Te +Hib (szamárköhögés-tetanusz- diftéria + H. influenzae okozta agyhártyagyulladás) Infanrix IPV, Hib oltással együtt kapják az elölt vírust tartalmazó oltóanyagot (IPV). A későbbiekben ismételten, összesen még három alkalommal kapnak gyermekbénulás elleni oltást a gyermekek.