A Magyar Tüdőgyógyász Társaság 2007-et dohányzásellenes évnek nyilvánította. Statisztikák szerint Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember hal meg a cigarettázás miatt. Kovács Gábor tüdőgyógyász főorvos, az MTT elnökségi tagja elmondta, ez évben kampányt indít a Magyar Tüdőgyógyász Társaság (MTT) a kor legelterjedtebb szenvedélybetegsége, a dohányzás ellen. A tematikus esztendő a szakember szerint azért is fontos, mert az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint ma a világon 1,3 milliárd ember dohányzik, és csaknem ötmillióan halnak meg évente ezzel összefüggő betegségekben. A WHO szerint ez a szám 2020-ra megkétszereződhet, ha a dohányzási szokások nem változnak. Kimutatták azt is, hogy két ma füstölő ember közül az egyik e káros szenvedélye miatti betegségben hal meg, és a régóta cigarettázók fele középkorúan távozik az élők közül.
A főorvos tragikusnak nevezte a hazai helyzetet: a 15 éven felüliek 34 százaléka gyújt rá, és évente 28 ezer, tehát egy kisvárosnyi ember hal meg ennek a következtében. A dohányzás szinte az összes szervet károsítja, és egyik fő rizikófaktora a koszorúér-betegségnek, amely szövődménye a szívinfarktus, vezető halálozási ok a világban. A füstölés áll az agyvérzést előidéző okok közt is első helyen; a tüdőrák miatti halálesetekért pedig a férfiaknál mintegy 90, a nőknél 70 százalékban felelős.
A tüdőgondozók különféle gyógyszeres vagy gyógyszermentes módszerekkel nyújtanak segítséget a leszokóknak. Néhány hete új és hatékonyabb készítmények is a rendelkezésünkre állnak. Az új szer már nem visz be nikotint a szervezetbe, de jelentősen csökkenti a dohányzás abbahagyása után jelentkező hiányérzet vagy a megvonási tünetek kialakulását. Ha pedig a dohányos mégis rágyújt, nem leli sok örömét szenvedélyében, mert a gyógyszer megakadályozza, hogy az agyba jutó nikotin hatására az elégedettségérzetet keltő dopamin felszabaduljon.