Néhány jó szokással jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját. Íme!
Rendszeres testmozgás
Bármennyire is elfoglaltak vagyunk, napi harminc-hatvan perc testmozgásra mindenképpen kellene időt szakítanunk. A kutatások szerint a rendszeresen sportolók körében 46 százalékkal kisebb volt a szívbetegségek gyakorisága. Lehet, hogy a napi egy óra soknak tűnik, de már húsz percnek is számos előnye lehet. A Journal of the American College of Cardiology című szaklapban megjelent tanulmány szerint a leghatékonyabb mozgásforma a szívbetegségek megelőzésére a futás, még akkor is, ha nem rendszeresen űzzük, és nem vagyunk túl gyorsak.
Figyeljünk a lelkünkre
A depresszió és a szorongás (még az enyhe fokú is) jelentősen növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát: az 55 év alatti nőknél például meg is duplázhatja a problémák kialakulásának esélyét. Ha azt gyanítjuk, hogy depressziósak vagyunk (természetesen nem az időnként mindenkinél jelentkező nyomott, szomorú hangulatra és motivációhiányra gondolunk), mindenképpen keressük szakember segítségét!
Szokjunk le a dohányzásról!
A szívbetegségek esetében a dohányzás komoly rizikófaktor
Szánjunk időt a párkapcsolatunkra
Egy idő után hajlamosak lehetünk arra, hogy a párkapcsolatunkat természetesnek vegyük, és sokszor nem veszünk tudomást a problémákról. Azonban egy kutatás szerint a párkapcsolati gondok megnövelhetik a koszorúér-betegségek előfordulásának esélyeit. A harmonikus párkapcsolatban élők ugyanakkor kevésbé stresszesek, és bizonyítottan egészségesebbek. Ha tehát úgy érezzük, valami gond van a párunkkal, ne söpörjük a szőnyeg alá a problémákat, hanem beszéljük meg azokat. A harmonikus párkapcsolatra a több szex is jellemző. Ha hetente legalább kétszer bújunk össze a párunkkal, jelentősen csökkenthetjük a vérnyomásunkat és a stressz-szintünket is. Mindkettő jelentős rizikófaktor a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában.
Álljunk le az üdítőkkel
A nagy mennyiségű szénsavas üdítőital fogyasztása szívritmuszavarokat okozhat - derítette ki egy, az European Heart Rythm Association gyűlésén bemutatott kutatás. A szakemberek szerint az üdítőkben található cukor és koffein "kimossák" a szervezetünkből a káliumot, emiatt rosszat tesznek a szívünk egészségének. A diétás üdítők sem jobbak: a mesterséges édesítőszerek hozzájárulhatnak az elhízáshoz, ez pedig máshogyan, de ugyanúgy veszélyezteti a szívünket.
Naponta használjunk fogselymet
Az Academy of General Dentistry nevű amerikai szakmai szervezet szerint azoknál a nőknél, akik ínybetegségben szenvednek, kétszer olyan gyakori a szívbetegség. Ennek hátterében a bakteriális eredetű fertőzések és a gyakran egész testre kiterjedő gyulladás áll. A fogselyem könnyen és gyorsan megszabadíthat a problémákat okozó baktériumoktól.