Rossz szokások, amelyekkel tönkretesszük a vesénket

A vesék, ezek a babszemre emlékeztető szervek nagyon fontos szerepet játszanak a testünk méregtelenítésében: megszűrik a vért és eltávolítják a felesleges vizet is.

Azonban számos olyan hétköznapi szokásunk lehet, melyekkel rengeteget ártunk a veséknek. Lássuk, melyek ezek.

Mit mutat a vizelet? Amikor orvoshoz megyünk valamilyen bajunkkal, gyakran küldenek el minket vizeletvizsgálatra. Vajon mi minden mutatható ki ez alapján? Mit néz az orvos? Kattintson! A méregtelenítő funkcióján kívül a vesék segítenek szabályozni a szervezet ásványianyag-tartalmát (például a s kalcium és a foszfátok szintjét), emellett pedig fontos hormonok termelődésében is szerepet játszanak. Az egészségünkhöz tehát nélkülözhetetlen a vesék megfelelő működése, és ha valamiért nem képesek ellátni a feladataikat, az szélsőséges esetben akár a halálunkhoz is vezethet.

A veseproblémákra utaló jelek lehetnek a vizelet mennyiségének, illetve színének megváltozása, a szédülés, a hányinger és a hányás, a vérszegénység, a fáradékonyság, a légzési nehézségek, az állandó hidegérzet és reszketés, a bőr viszketése és a rossz lehelet. Ha ezeket tapasztaljuk, de semmilyen más probléma nem ad magyarázatot ezekre, keressük fel az orvosunkat, hogy kizárhassuk az esetleges vesekárosodás esélyét. Veseproblémákat okozhatnak krónikus betegségek is, de jó néhány hétköznapi szokás is. Lássuk ezeket!

Tartogatjuk a vizeletet

Bármi is legyen az oka annak, hogy nem ürítjük ki időről időre a hólyagunkat, ha nem engedünk az ingernek, azzal rengeteget árthatunk a vesénknek. A hólyagban felgyülemlő és ott pálló vizeletben ugyanis elszaporodhatnak a baktériumok, melyek húgyúti fertőzéseket vagy a vese gyulladását is okozhatják. A teli hólyag ráadásul megnöveli a vesékre nehezedő nyomást is. Ha tehát úgy érezzük, hogy vizelnünk kell, mindenképpen tegyünk eleget ennek az ingernek!

Kevés vizet fogyasztunk

A nem megfelelő mennyiségű folyadékbevitelnek számos káros hatása van, a vesekárosodás pedig egy lehet ezek közül. A vesék kiszűrik a különböző melléktermékeket a vérből, de ha nem iszunk eleget, akkor a vérünk sűrűbbé, koncentráltabbá válik, emiatt a vesék nem tudják ellátni a feladatukat, így a méreganyagok a szervezetben maradnak.

Sófogyasztás

A túl sok só nagyon megterheli a veséinket, mert az ételekkel elfogyasztott só mintegy 95 százalékát a vese dolgozza fel. Minél több sót fogyaszt valaki, annál keményebben kell dolgoznia a veséknek. A veseműködés hatékonyságának csökkenése folyadék-visszatartást okoz a szervezetünkben, ennek pedig számos súlyos következménye lehet, például a vérnyomás megemelkedése.

A túlzott sófogyasztás is vesebajokhoz vezethet

A túlzott sófogyasztás is vesebajokhoz vezethet

Gyógyszerszedés

Bizonyos gyógyszerek, például a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók károsíthatják a veséket azáltal, hogy csökkentik vesék vérellátását és akadályozzák azok megfelelő méregtelenítő működését. A túl sok fájdalomcsillapító idővel krónikus vesegyulladáshoz is vezethet. Amennyiben gondjaink vannak a vesénkkel, mindenképpen egyeztessünk az orvosunkkal arról, hogy milyen fájdalomcsillapítót szedünk. Egyébként, ha egészségesek vagyunk, akkor is csak a lehető legkisebb dózisban vigyük be ezeket a szervezetünkbe.

Túl sok alkoholt iszunk

A túl sok alkohol egyrészt meglehetősen nagy terhet ró a vesékre, illetve a májunkra, hiszen a benne található méreganyagokat valahogy el kell távolítani a szervezetünkből. Másrészt az alkohol hatására húgysav rakódhat le a vesékben, mely hosszú távon növeli a veseelégtelenség kialakulásának esélyét. A harmadik ok, mely miatt az alkoholfogyasztás veszélyezteti a veséket: az alkohol kiszáradást okozhat, és megnehezítheti, hogy a vesék kiszűrjék a vérből a méreganyagokat.

Nem kezeljük a betegségeinket

Ha nem figyelünk az olyan gyakori fertőzésekre, mint a felsőlégúti betegségek , a torok-, illetve mandulagyulladás stb, azzal rengeteg árthatunk a veséinknek. A betegségeket okozó baktériumok ugyanis könnyen eljuthatnak a vesékbe, ahol további gyulladásokat okozhatnak. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha valaki nem fordít elég figyelmet a betegség kezelésére, nem pihen eleget vagy nem szed megfelelő gyógyszereket.

Nem alusszuk ki magunkat

Az alváshiánynak számtalan káros hatása van a szervezetünkre, és az álmatlanság bizony a veséket sem kíméli. A szervezet sejtjeinek megújulása általában éjszaka zajlik, és ha nem pihenünk eleget, akkor a vesék sejtjei sem tudnak regenerálódni. Az álmatlanság emellett megemeli a vérnyomást és növelheti a vérerek elzáródásának esélyét is - mindkét tényező szerepet játszik abban, hogy veseelégtelenség alakuljon ki.

Vesénket néhány egyszerű trükkel egészségesen tarthatjuk. Íme 8 dolog, amellyel csökkenthetjük a vesebetegségek kockázatát!

  • 1. Legyünk fittek, sportoljunk!
  • 2. Rendszeresen ellenőrizzük vércukorszintünket!
  • 3. Figyeljünk a vérnyomásunkra!
  • 4. Étkezzünk egészségesen, figyeljünk oda testsúlyunkra!
  • 5. Fogyasszunk bőségesen vizet!
  • 6. Ne dohányozzunk!
  • 7. Ne használjunk rendszeresen vény nélküli gyógyszereket!
  • 8. Ellenőrizzük rendszeresen vesefunkcióinkat, ha több kockázati tényezővel rendelkezünk!
  • A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Nincs front
    Maximum: +8 °C
    Minimum: -1 °C

    Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.