Tünetei a súlyvesztés és az erős hasmenés, kezelése mesterséges táplálással történik, de sok esetben hónapok után lassan át lehet állni a természetes táplálkozásra.
Másrészt nemcsak operáció során, hanem sugárkezelés során is kialakulhat rövidbél-szindróma, ha a vékonybél komolyabban megsérül az eljárás során, így elveszíti a funkcióját. A tápanyagok és a fontos ásványi anyagok (kalcium, magnézium, vas, folsav, a B12-vitamin és a zsírban oldódó vitaminok) felszívódása csökken, az epesavak miatt epekövek keletkezhetnek és a zsír emésztését is hátráltatják.
Ezenkívül az ún. gyomorpép (a gyomorban levő, a fogak által feldolgozott, nyállal és emésztőnedvekkel péppé kevert anyag) is kevesebb ideig marad a belekben, és különösen a vastagbél eltávolítása után nem szívódnak fel rendesen a víz és sók, ami súlyos hasmenéshez vezet. Ezért sokszor infúzióra van szükség például a kálium és a nátrium bevitelére, hogy megelőzzük a kiszáradást, és fennmaradjon a szervezet ásványi anyag-egyensúlya.
A rövidbél-szindróma oka egy műtét során eltávolított vékony- vagy vastagbélrész hiánya
A vékonybél maximum ötven százalékának elvesztése még normálisan kompenzálható.
A rövidbél-szindróma tünetei:
- hasmenés
- zsíros széklet (steatorrhoea)
- fogyás, súlyvesztés
- vérszegénység (anémia)
- kóros vérzéshajlam
- epekő
- vesekő
- csontbetegségek (pl. csontritkulás)
- izomgörcsök
- levertség, fáradtság
Kialakulhat laktóz intolerancia is, ami a tejtermékek elfogyasztása után járhat görcsös hasi fájdalommal és hasmenéssel. Újszülöttek esetében gyakran veleszületett rendellenességek (pl. bélelzáródás, atresia) okozhatnak rövidbél-szindrómát. Kisgyerekkorban bélcsavarodás (volvulus) vagy nekrotizáló enterokolitisz (bélelhalással járó vastagbélgyulladás) is előfordulhat.
Kiskorban azonban könnyebben kezelhető a betegség a szervezet alkalmazkodó-képessége miatt, azonban a helyes étrend - nem csak a gyógymód, hanem az alultápláltság elkerülése miatt is - kiemelten fontos.
Forrás: Gesundheit.de