"Sokan gondolják azt, hogy az IR egy divatbetegség"

A cukorbetegség előszobájaként is ismert inzulinrezisztenciát Magyarországon is rengeteg embernél diagnosztizálják. Érintettekkel beszélgettünk arról, hogyan ismerték fel a betegséget annak ellenére, hogy az rendszerint nem mutat semmilyen jellegzetes tünetet.

Sejtjeink a vérünkben lévő cukrot az inzulin segítségével veszik fel. Hogyha azonban inzulinrezisztencia (IR) alakul ki, úgy a szervezetnek jóval nagyobb mennyiségre van szüksége ebből a hormonból ahhoz, hogy a megfelelő mennyiségű glükózt hasznosítani tudja. A problémával Magyarországon is egyre több ember küzd, sokan azonban nem is tudnak az érintettségükről, mivel általában hosszú ideig semmilyen tünet nem utal a betegségre. Érintetteket kérdeztünk arról, hogyan ismerték fel náluk az inzulinrezisztenciát: a menstruációs ciklus kimaradásától ekcémás tüneteken át a terhességi diabéteszig számos panasz és társbetegség szerepet játszott abban, hogy diagnosztizálták a betegséget.

Az inzulinrezisztencia gyakori társbetegségei Az inzulinrezisztencia (IR) egy cukoranyagcsere-rendellenesség, amely akár 2-es típusú cukorbetegségbe is átmehet. Milyen más problémákkal párosulhat? Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája válaszolta meg a legfontosabb kérdéseket.

Ágnes: a menstruáció kimaradása volt az első tünet

Tokodi Ágnesnél 8 éve diagnosztizálták az inzulinrezisztenciát, amihez egy másik, igen gyakori probléma is társult. Mint mondta, az ő esete tipikusnak mondható a betegséggel érintettek körében. "Tudtommal a legtöbb nőnél az inzulinrezisztenciára akkor derül fény, ha gond van a menstruációs ciklussal vagy a teherbeeséssel, illetve amikor felhagy a fogamzásgátló szedésével, ami sokszor elfedi a tüneteket. Hasonló történt nálam is, a tabletta elhagyását követően ugyanis sorra kimaradozott a menstruációm" - emlékezett vissza Ágnes. Először a nőgyógyászát kereste fel a problémával, aki - mivel rengeteg beteg fordult már hozzá hasonló tünetekkel - szinte rögtön inzulinrezisztenciára gyanakodott, és elküldte egy terheléses vércukorvizsgálatra .

A nőgyógyász egy hüvelyi ultrahangot is elvégzett, amelyen az inzulinrezisztenciával nagyon gyakran társuló policisztás ovárium szindróma ( PCOS ) jeleit is azonosította. PCOS során a petefészekben sok apró ciszta jelenik meg, és az egyik leggyakoribb tünete szintén a menstruációs ciklus zavara. A problémát fontos kezelni, hiszen a nem megfelelő menstruációs ciklus miatt az ovuláció is kárt szenvedhet, ami meddőséget eredményezhet.

"A diagnózis előtt rendkívül rendszertelen életmódot éltem, a rengeteg munka miatt alig ettem és sosem pihentem eleget. Valószínűleg ez is szerepet játszhatott abban, hogy ez a betegség nálam is kialakult" - hangsúlyozta Ágnes. Kezdetben viszonylag keveset tudott a kórról, könyvekből és internetes oldalakról próbálta összegyűjteni a tanácsokat és tudnivalókat a kezeléshez kulcsfontosságú életmódváltásról. Elmondása szerint rendezettebbé vált az élete, ami nemcsak az egészségére, de összességében a mindennapjaira is pozitív hatással lett. Ma már sokkal nagyobb figyelmet fordít a megfelelő étrendre és a testmozgásra.

Olvasd el a cikksorozat további cikkeit is!

Zsófia: egy bölcsességfog miatt derült fény a betegségre

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egymástól látszólag független tünetek egész sorát tapasztalta magán néhány évvel ezelőtt Szabó Zsófia. Habár úgy érezte, a panaszai valahogy összekapcsolódnak, az alapbetegség okára sokáig nem derült fény. "Nagyjából 23 éves koromban több probléma is jelentkezett nálam egyszerre. Nagyon durva ekcémás tünetek kínoztak, valamint folyton kiújuló kötőhártya-gyulladástól is szenvedtem, időközönként a tünetekhez asztmás allergia is társult, szinte egyik pillanatról a másikra törtek rám fulladással járó rohamok" - mesélte Zsófia. A panaszait külön-külön is próbálták kezelni, ami miatt számos orvost felkeresett, nagyrészt azonban tüneti kezeléseket végeztek nála és többféle gyógyszert is felírtak neki. Már 27 éves volt, amikor egy endokrinológus beutalta egy cukorterheléses vizsgálatra, az ott mért eredmények pedig kimutatták, hogy inzulinrezisztenciája is van.

Meglepő panaszok hívhatják fel a figyelmet a betegségre. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
Meglepő panaszok hívhatják fel a figyelmet a betegségre. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A felsorolt panaszokat azonban nagy valószínűséggel nem ez okozta, hanem két elő nem bújt bölcsességfog, amelyek gyulladást, úgynevezett gócbetegséget hoztak létre. Mindez testszerte kiválthat különféle panaszokat, a gyulladás hatására például az inzulinrezisztencia is felerősödhet. Ráadásul a súlyos ekcéma miatt a sportolás, illetve bármilyen, izzadással járó tevékenység rengeteg kellemetlenséget okozott neki, így a mozgást is teljesen kiiktatta a mindennapjaiból. Valószínűleg ez is szerepet játszott az IR kialakulásában - vélekedett Zsófia. A bölcsességfogak eltávolítását követő hónapokban a tünetek is elmúltak, a mérések alapján pedig a vércukorértékei is nagyrészt megfelelő sávban mozognak.

Szandra: vlogon és blogon is gyakran beszélek a betegségemről

A szépségápolással és életmóddal is foglalkozó blogján és videós csatornáján Urbán-Váradi Alexandra többször említette, hogy maga is küzd inzulinrezisztenciával. A For Her Vlogon videókat is készített arról, hogy milyen ételeket fogyaszt IR-esként és milyen nassolnivalók férhetnek bele időnként az ő étrendjébe is. Meglepődött, amikor értesült róla, hogy őt is érinti ez a betegség.

"Az inzulinrezisztencia nálam az első gyermekünk születése után derült ki. Már a várandósság alatt is terhességi diabéteszem volt, így a szülés után el kellett mennem ismét terheléses cukor- és inzulinvizsgálatra, és ott lett egyértelmű, hogy nem rendeződtek az értékeim. Felkerestem egy endokrinológust és kiderült, hogy inzulinrezisztenciám van" - emlékezett vissza a történtekre Szandra. Mint mondta, konkrét tünetek nem hívták fel a figyelmet a betegségére, vagy legalábbis nagyon általánosak voltak, illetve olyan enyhék, hogy észre sem vette őket. Mikor azonban diagnosztizálták nála a problémát, teljes életmódváltásba kezdett: azóta heti 4-5 alkalommal sportol, illetve a cukrot és finomított lisztet teljesen száműzte az étrendjéből. Mindezeknek köszönhetően gyógyszerek nélkül is kordában tudja tartani a betegséget.

"Szerintem egyre többen tudnak az IR-ről, de sajnos még mindig vannak, akik ezt gondolják, hogy ez egy 'divatbetegség'. Ez szerintem nagyon szomorú, hiszen a kezeletlen IR cukorbetegséghez vezethet, szóval ez egyáltalán nem játék" - szögezi le. Mint mondja, éppen ezért szokott beszélni a betegségről az oldalain is, illetve gyakran mutat be olyan élelmiszereket, amiket az érintettek is ehetnek. Főleg azok hálásak ezért, akiket nemrég diagnosztizáltak és még nem álltak át teljesen az újfajta, tudatosabb étkezésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.