A sörfogyasztók nagyobb valószínűséggel folytatnak egészségtelen életmódot, mint azok, akik inkább a bort vagy a röviditalokat részesítik előnyben, a tudósok szerint. – írja cikkében a U.S.News. A sörfogyasztók rosszabb minőségű étrendet követnek, kevésbé aktívak és nagyobb valószínűséggel dohányoznak, mint azok, akik bort, röviditalokat, vagy ezek kombinációját fogyasztják - állapították meg a kutatók.
„Ezek az életmódbeli tényezők jelentős különbségeket jelenthetnek azoknak az embereknek az egészségében, akik már túl sokat isznak, és fennállhat a májbetegség kockázata” - mondta Dr. Madeline Novack vezető kutató. "Az alkoholfogyasztás a májcirrózis vezető oka az Egyesült Államokban, és a metabolikus diszfunkcióval összefüggő steatotikus májbetegségek (zsírmáj) száma is gyorsan emelkedik" - mondta Novack.
"A májbetegségek mindkét típusa gyakran együtt létezik, és az életmódbeli változások kulcsfontosságúak ezeknek az állapotoknak a kezelésében és megelőzésében, kezdve az alkoholfogyasztás és a rossz táplálkozás közötti kapcsolat megértésével" - tette hozzá. A tanulmányhoz a kutatók több mint 1900 alkoholt fogyasztó amerikai felnőtt országos adatait elemezték. A válaszadók részletes kérdésekre válaszoltak étkezési szokásaikról.
Körülbelül 39% mondta azt, hogy csak sört, 22% bort, 18% röviditalt és 21% ezek kombinációját fogyasztja. Egyik ivó sem közelítette meg a 80 pontos pontszámot, amely megfelelően egészséges étrendnek számít egy 100 pontból álló egészséges táplálkozási indexen.
A kutatók szerint a csak sört fogyasztók érték el a legalacsonyabb pontszámot (49%), a borfogyasztók (55%), a röviditalokat és többféle alkoholt ivók pedig közel 53 százalékot.
A sörfogyasztók esetében mérték a legmagasabb teljes napi kalóriabevitelt és a legalacsonyabb fizikai aktivitást is. „A sört általában alacsony rosttartalmú, magas szénhidráttartalmú ételekkel kínálják, amelyek feldolgozott húsokat tartalmaznak. Másrészt a bort gyakran párosítják olyan ételekkel, amelyek húst, zöldséget és tejterméket is tartalmaznak” - mondta Novack.
„Az is előfordulhat, hogy a különböző ételek elősegítik az ember szomjúságát bizonyos alkoholtartalmú italok iránt - tette hozzá Novack. Például a sült vagy sós ételek nagyobb vágyat keltenek a sör iránt, a bor vagy töményitalok helyett.”