Szédülés: mi állhat a háttérben?

A szédülés igen gyakori tünet, élete során mindenki találkozik vele egy-két alkalommal, de vannak olyanok is, akiknek a mindennapjait is megnehezíti.

A hirtelen szédülés még nem jelenti azt, hogy súlyos betegek vagyunk, lehet vércukorszint-, vagy vérnyomásesés is. Ha sűrűn előfordul, érdemes utánajárni a tüneteknek. Szerencsére az esetek nagy részében viszonylag könnyen lehet kezelni a szédülést okozó betegséget.

A belső fül zavarai

Jó tudni Hazánkban 40-50 ezer ember kap évente agyvérzést , s ami még ennél is sokkolóbb, hogy a szélütés következményeként minden félórában meghal egy ember. Ismerjük-e a tüneteket, tisztában vagyunk-e az agyi érbetegségek gyógyulási esélyeivel? Ide kattintva olvashat részleteket! A krónikus szédülést a leggyakrabban (egy felmérés szerint az esetek közel 70 százalékában) a belső fül valamilyen zavara okozza, itt találhatóak azok az érzékelők, melyek a mozgásért és az egyensúlyért is felelősek. Az egyensúly érzékelése azonban meglehetősen bonyolult folyamat, és a belső fülön kívül a szemünk, a bőrünk, az izmaink, a központi idegrendszer is részt vesz benne. A szédülés akkor következik be, amikor az agyunkhoz ellentétes üzenetek érkeznek (például egy turbulenciába került repülőgépen nem látjuk, hogy mozognánk, de a belső fül érzékeli azt). A szédülés oka lehet tehát a belső fület érintő betegség, vírusfertőzés, a felgyülemlő fülzsír, vagy a fület érintő daganat is.

Az alacsony vérnyomás

Ha alacsony a vérnyomásunk, nem jut elég oxigéndús vér az agyba, így az nem tud megfelelően működni, emiatt szédülhetünk vagy kerülhetünk ájulásközeli állapotba. Az ortosztatikus hypotenzió az alacsony vérnyomásnak az a típusa, mikor a vérnyomásunk akkor esik le hirtelen, mikor ülő vagy fekvő helyzetből felállunk. Normális esetben a szervezetünk felálláskor ezt megakadályozza a vérerek összehúzásával.

A szívproblémák

A szívet érintő betegségek is okozhatnak szédülést , mert a szív gyengesége miatt a szervezetünk nem tudja elég hatékonyan eljuttatni az oxigéndús vért az agyba. A szívbetegségek okozta szédülés a leggyakrabban az idősebbeket, illetve a magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel küzdőket érinti.

A só és nikotin

A só és a nikotin egyaránt rontják a keringést, csökkenthetik az agyba jutó vér mennyiségét, emiatt szédülést, hányingert, kótyagosságot okozhatnak.

A gyógyszerek

Számos gyógyszer lehetséges mellékhatásai között megtalálhatjuk a szédülést, a leggyakrabban a vérnyomáscsökkentők, a nyugtatók, az antidepresszánsok, a fájdalomcsillapítók okozhatak kellemetlen tüneteket. Amennyiben a gyógyszer szedése miatt hetente többször is szédülünk, beszéljük meg a kezelőorvosunkkal, hogy van-e lehetőség a gyógyszerváltásra.

A hirtelen szédülés még nem jelenti azt, hogy súlyos betegek vagyunk
A hirtelen szédülés még nem jelenti azt, hogy súlyos betegek vagyunk. Fotó: Getty Images

A vércukorszint

Az alacsony és a magas vércukorszint egyaránt okozhat szédülést. Alacsony vércukorszintnél ne jut elegendő glükóz az agyba, így az nem tud megfelelően működni. A magas vércukorszintnél szintén nem jut elég glükóz az agyba, mert a feldolgozásáért felelős inzulinból sincs elég a szerveztünkben. Az előbbit az éhség vagy az inzulintartalmú gyógyszerek okozhatják, míg az utóbbi oka a cukorbetegség vagy az inzulinrezisztencia lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pszichológiai betegségek

A szorongás és a pánikbetegség is okozhat szédülést, különösen akkor, ha túlságosan szapora légzéssel társul. A stressz hatására romlik a keringés, a felületes légzés miatt pedig nem jut elég oxigén a szervezetünkbe, ez a két dolog együttesen pedig csökkenti az agyműködés hatékonyságát.

A csontritkulás

Több kutatás is bizonyította, hogy a csontritkulás és a krónikus szédülés között szoros az összefüggés. A szakemberek szerint ennek hátterében a kalcium-anyagcsere zavarai, vagy a belső fül degenerációja állhat. A csontritkulásban szenvedők esetében a szédülés és az egyensúlyzavarok azért is veszélyesek, mert ezek jelentősen megnövelik az esések, illetve a csonttörések esélyét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.